| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Do kiedy renta rodzinna dla osoby uczącej się

Do kiedy renta rodzinna dla osoby uczącej się

Moja córka, która ma obecnie 23 lata i jest na V roku studiów, pobiera rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Chciałabym się dowiedzieć, do kiedy będzie przysługiwała jej renta? Czy jeżeli po zakończeniu studiów podejmie jeszcze naukę lub studia doktoranckie albo podyplomowe, będzie miała prawo do renty? Córka ma również zamiar podjąć pracę na umowę o dzieło. Czy wówczas będzie mogła dalej pobierać rentę?

Renta rodzinna przysługuje osobie studiującej do zakończenia studiów. Jeżeli jednak osiągnęła ona 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przysługuje jej do zakończenia tego roku studiów. W przypadku podjęcia dalszej nauki, studiów doktoranckich lub podyplomowych renta rodzinna będzie przysługiwać do 25. roku życia.

Do renty rodzinnej uprawnione są zgodnie z art. 68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) dzieci – do ukończenia 16. roku życia:

  • własne,
  • drugiego małżonka,
  • przysposobione.

Jednak gdy uczą się one w szkole lub studiują i przekroczyły 16. rok życia, prawo do renty rodzinnej ulega przedłużeniu do osiągnięcia 25. roku życia. W przypadku gdy dziecko skończyło 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przysługuje mu do zakończenia tego roku studiów.

Prawo do renty rodzinnej przysługuje także dzieciom, bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresach wyżej omówionych (czyli do ukończenia 16 lat życia lub 25 lat, gdy się uczą).

Jak wynika z wyżej przytoczonych uregulowań, renta rodzinna będzie przysługiwać córce do zakończenia studiów. Jeżeli podejmie ona naukę (np. drugi kierunek studiów), to okres pobierania renty przedłuży się, ale tylko do ukończenia 25 lat życia. To samo dotyczy podjęcia studiów doktoranckich lub podyplomowych.

Odpowiadając na pytanie dotyczące łączenia pracy na umowę o dzieło z pobieraniem renty rodzinnej, należy stwierdzić, że dochody uzyskiwane przez córkę za wykonywaną pracę w ramach umowy o dzieło nie będą miały wpływu na pobieraną przez nią rentę. Umowa o dzieło jest wyłączona z obowiązku ubezpieczenia społecznego. Dlatego renta rodzinna pobierana przez osobę uzyskującą dochody z zatrudnienia na podstawie umowy o dzieło nie ulega zawieszeniu ani zmniejszeniu.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »