| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Nasz pracownik w grudniu 2010 r. ukończył 65 lat. Ma wymagany staż pracy, wobec tego w grudniu złożył wniosek o emeryturę. Czy jeśli pracownik będzie kontynuował pracę w naszej firmie, ZUS będzie wypłacał mu emeryturę? Czy my jako pracodawca będziemy opłacać niższe składki za pracownika, który jest jednocześnie emerytem?

Za osobę mającą ustalone prawo do emerytury zatrudnioną na podstawie umowy o pracę będą Państwo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne tak jak za pracownika, który nie ma ustalonego takiego prawa. Ponieważ pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury do końca grudnia 2010 r., będzie ją otrzymywać, jednak nie dłużej niż do 30 września 2011 r. Po tej dacie, jeżeli stosunek pracy będzie nadal trwał nieprzerwanie, ZUS wstrzyma wypłatę emerytury.

UZASADNIENIE

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak każdy inny pracownik. Jedyna różnica polega na zwolnieniu z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, których nie opłaca się za kobiety w wieku co najmniej 55 lat oraz za mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat.

Pracownik, który w trakcie zatrudnienia nabył prawo do emerytury, powinien zostać zgłoszony i wykazywany w imiennych raportach z nowym kodem ubezpieczenia 01 10 1 x. W tym celu należy go wyrejestrować ze starym kodem i ponownie zgłosić z obowiązującym kodem tytułu ubezpieczenia.

Od 8 stycznia 2009 r. nie istniała konieczność zawieszania prawa do emerytury z powodu kontynuacji zatrudnienia, gdyż został uchylony przepis, na podstawie którego emerytura nie była wypłacana, jeżeli emeryt kontynuował zatrudnienie u tego samego pracodawcy w ramach tego samego stosunku pracy, co przed przejściem na emeryturę.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują przepisy powodujące konieczność zawieszania prawa do emerytury osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywały pracę bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury (art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Prawo to ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta ze stosunku pracy. Aby więc emerytura była wypłacana, stosunek pracy musi ulec rozwiązaniu przynajmniej na jeden dzień.

WAŻNE!

Warunkiem koniecznym do otrzymywania emerytury od stycznia 2011 r. jest rozwiązanie stosunku pracy przynajmniej na 1 dzień.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »