| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Na jakich zasadach będzie wypłacana emerytura pracownikowi, który nabył do niej prawo przed końcem grudnia 2010 r., lecz nie rozwiązał stosunku pracy

Nasz pracownik w grudniu 2010 r. ukończył 65 lat. Ma wymagany staż pracy, wobec tego w grudniu złożył wniosek o emeryturę. Czy jeśli pracownik będzie kontynuował pracę w naszej firmie, ZUS będzie wypłacał mu emeryturę? Czy my jako pracodawca będziemy opłacać niższe składki za pracownika, który jest jednocześnie emerytem?

PRZYKŁAD

Jan K. złożył 11 stycznia 2011 r. wniosek o przyznanie prawa do emerytury, kontynuując jednocześnie dotychczasowe zatrudnienie. Spełnia warunki do przyznania prawa do emerytury. ZUS przyzna mu emeryturę, ale nie będzie wypłacał tego świadczenia, ponieważ wnioskodawca nie rozwiązał stosunku pracy, w trakcie którego uzyskał prawo do emerytury.

Jeżeli stosunek pracy zostanie rozwiązany, istnieje konieczność powiadomienia o tym ZUS oraz przedstawienia świadectwa pracy lub zaświadczenia od pracodawcy w celu podjęcia wypłaty emerytury przez ZUS. Obowiązek ten spoczywa na osobie zainteresowanej. Wypłata emerytury zostanie podjęta od miesiąca, w którym przynajmniej na 1 dzień został rozwiązany stosunek pracy, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony.

Osobom, takim jak Państwa pracownik, które uzyskały prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., a które kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, w jakim pozostawały zanim uzyskały prawo do emerytury, wypłata świadczenia zostanie wstrzyma od 1 października 2011 r. Oznacza to, że Państwa pracownik nie musi rozwiązywać stosunku pracy do końca września 2011 r. Dopiero po tej dacie jego emerytura zostanie zawieszona, jeśli nie rozwiąże dotychczasowego stosunku pracy.

Emeryt, który osiągnął powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, po spełnieniu warunku dotyczącego rozwiązania stosunku pracy, ma wypłacaną emeryturę w pełnej wysokości, niezależnie od kwot osiąganego przychodu (art. 103 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 9 ust. 4, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 103 i art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 37 pkt 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. Nr 228, poz. 1507 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 9b ust. 2 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.),
  • art. 104b ust. 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »