| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

W lipcu 2010 r. przekazaliśmy do ZUS wniosek o emeryturę dla naszego pracownika wraz z niezbędną dokumentacją. Po przyznaniu świadczenia pracownik ten nieprzerwanie był u nas zatrudniony. Rozwiązaliśmy z nim stosunek pracy 30 listopada br. Czy emerytura pracownika zostanie przeliczona, jeśli niedługo po rozwiązaniu z nim umowy przekażemy do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres jego zatrudnienia od 1 lipca do 30 listopada 2010 r.?

Mogą Państwo przekazać do ZUS zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia pracownika. Jednak ZUS przeliczy jego emeryturę pod warunkiem, że złoży on wniosek w tej sprawie. Pracownik może złożyć taki wniosek w ZUS osobiście lub przesłać go pocztą. Może również złożyć go u Państwa – wówczas będą Państwo mogli dołączyć go do zaświadczenia o zatrudnieniu i przekazać do ZUS we własnym zakresie.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy emerytalne przewidują kilka możliwości ponownego ustalenia wysokości przyznanej emerytury przez ZUS. Jednym z nich jest doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze tego świadczenia okresów składkowych i nieskładkowych wynikających np. z zatrudnienia na postawie stosunku pracy. Doliczenie to polega na dodaniu do dotychczas otrzymywanej kwoty świadczenia:

  • po 1,3% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji – za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7% podstawy wymiaru ustalonej w wyniku waloryzacji – za każdy rok okresów nieskładkowych.

ZUS może doliczyć zarówno okresy przypadające po przyznaniu emerytury, jak i okresy wcześniejsze, które nie zostały dotychczas uwzględnione w wymiarze świadczenia (np. z powodu braku dokumentów). W każdym przypadku doliczenie następuje na wniosek osoby uprawnionej, zgłoszony pisemnie lub ustnie do protokołu sporządzanego w organie rentowym. Pisemny wniosek osoba pobierająca świadczenie może złożyć bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem pracodawcy, a także przesłać pocztą. ZUS ustala wysokość emerytury z uwzględnieniem doliczanych okresów od miesiąca zgłoszenia wniosku.

Jeśli świadczeniobiorca wnioskuje o doliczenie okresów przypadających przed przyznaniem świadczenia emerytalnego, wówczas może to zrobić w każdym czasie i niezależnie od tego, czy aktualnie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi (zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie). Pewnym ograniczeniom podlega natomiast możliwość doliczenia okresów przypadających po przyznaniu emerytury w sytuacji, gdy emeryt pozostaje w ubezpieczeniu (obowiązkowym lub dobrowolnym). ZUS rozpatruje pozytywnie wniosek o doliczenie takich okresów, jeśli zostanie on złożony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego (art. 113 ustawy emerytalnej), a więc najwcześniej w styczniu, kwietniu, lipcu lub październiku danego roku. Jedynie wówczas, gdy ubezpieczenie ustało w trakcie kwartału kalendarzowego (tak jak w przypadku opisanym w pytaniu), wniosek o doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych może być zgłoszony w każdym czasie po ustaniu tego ubezpieczenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »