| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta po wypadku

Renta po wypadku

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie uzyska już jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Może jednak otrzymać inne świadczenia – na zasadach bardziej korzystnych niż ogólnie obowiązujące – np. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ułatwienie (w świetle ogólnych zasad) dla osoby, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy i z tego powodu stała się niezdolna do pracy, polega na tym, że nie musi ona wykazywać odpowiednio długiego okresu składkowego i nieskładkowego. A zatem nawet w razie niewielkiego stażu pracy (bądź dosłownie jednodniowego w pierwszym dniu pracy) pracownik, który stał się (co najmniej częściowo) niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy, ma możliwość uzyskania renty. Podstawą w takim przypadku jest uznanie zdarzenia, któremu uległ pracownik, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik po zakończeniu pracy udał się do domu. Podczas przechodzenia przez oblodzoną jezdnię przewrócił się i upadł pod koła przejeżdżającego samochodu. W wyniku obrażeń będących skutkiem tego wypadku został uznany za częściowo niezdolnego do pracy. Mimo że ma on 42 lata i zaledwie 10-letni staż pracy na przestrzeni całego życia, uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Zasady dotyczące ustalania wysokości i wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy są takie same, jakie obowiązują przy obliczaniu i wypłacie renty z ogólnego stanu zdrowia. Do renty tej nie mają tym samym żadnego zastosowania przepisy ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy wynosi 543,29 zł, natomiast renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 706,29 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 57 i 62 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (DzU nr 237, poz. 2015).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK