| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta po wypadku

Renta po wypadku

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie uzyska już jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Może jednak otrzymać inne świadczenia – na zasadach bardziej korzystnych niż ogólnie obowiązujące – np. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ułatwienie (w świetle ogólnych zasad) dla osoby, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy i z tego powodu stała się niezdolna do pracy, polega na tym, że nie musi ona wykazywać odpowiednio długiego okresu składkowego i nieskładkowego. A zatem nawet w razie niewielkiego stażu pracy (bądź dosłownie jednodniowego w pierwszym dniu pracy) pracownik, który stał się (co najmniej częściowo) niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy, ma możliwość uzyskania renty. Podstawą w takim przypadku jest uznanie zdarzenia, któremu uległ pracownik, za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik po zakończeniu pracy udał się do domu. Podczas przechodzenia przez oblodzoną jezdnię przewrócił się i upadł pod koła przejeżdżającego samochodu. W wyniku obrażeń będących skutkiem tego wypadku został uznany za częściowo niezdolnego do pracy. Mimo że ma on 42 lata i zaledwie 10-letni staż pracy na przestrzeni całego życia, uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Zasady dotyczące ustalania wysokości i wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy są takie same, jakie obowiązują przy obliczaniu i wypłacie renty z ogólnego stanu zdrowia. Do renty tej nie mają tym samym żadnego zastosowania przepisy ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy wynosi 543,29 zł, natomiast renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 706,29 zł.

Podstawa prawna:

  • art. 57 i 62 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 24 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania (DzU nr 237, poz. 2015).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK