| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta po wypadku

Renta po wypadku

Pracownik, który ulegnie wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy, nie uzyska już jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego. Może jednak otrzymać inne świadczenia – na zasadach bardziej korzystnych niż ogólnie obowiązujące – np. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Nagłość zdarzenia

Nagłość zdarzenia w przypadku tej grupy wypadków ma miejsce, gdy zdarzenie trwało krótko, np. przewrócenie się wskutek poślizgnięcia, upadek wskutek potknięcia się, upadek z wysokości, potrącenie przez poruszający się pojazd, skaleczenie, poparzenie, porażenie prądem.

Zewnętrzna przyczyna

Wypadek w drodze do lub z pracy musi nastąpić wskutek przyczyny zewnętrznej. Wprawdzie nie ma ustawowej definicji przyczyny zewnętrznej wypadku, jednak powszechnie przyjmuje się, że zewnętrzną przyczyną wypadku w drodze do lub z pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, zdolny w istniejących warunkach wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym. Mogą to być np. urazy powstałe wskutek działania maszyn, pojazdów, współpracowników. Czynnikiem zewnętrznym mogącym spowodować wypadek jest także oddziaływanie takich elementów, jak energia elektryczna, wysoka lub niska temperatura, hałas lub wstrząsy. Ponadto czynnikiem zewnętrznym może być także działanie sił przyrody (np. powódź, gołoledź). Przyczyna zewnętrzna wypadku nie musi być wyłączną (jedyną) przyczyną wypadku. A zatem do czynników zewnętrznych skutkujących powstaniem wypadku mogą się przyłączać także czynniki tkwiące w organizmie pracownika (np. choroby serca czy płuc). Tak też orzekł Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 26 lutego 2001 r. (II UKN 225/00, OSNP 2002/19/471). Istotne jest przy tym, że przyczyna zewnętrzna wypadku musi pozostawać z drogą do pracy lub z pracy w związku miejscowym i czasowym, co oznacza, że musi ona wystąpić w miejscu i czasie odbywania tej drogi.

WAŻNE!

Droga do pracy rozpoczyna się w miejscu zamieszkania z chwilą wyjścia z domu, a kończy się z chwilą przybycia do miejsca świadczenia pracy.

Uprawnienia do renty

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

  • jest niezdolny do pracy,
  • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresach zatrudnienia albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Ten ostatni warunek nie ma zastosowania do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK