| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy pracownik zwalniany z przyczyn ekonomicznych uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Kiedy pracownik zwalniany z przyczyn ekonomicznych uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Pod koniec kwietnia wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy, tj. likwidacji stanowiska pracy, ze skutkiem na 31 lipca 2010 r. Pracownik ten kończy 60 lat 27 lipca 2010 r. Ma 38 lat pracy. Czy będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Pracownik będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego, jeśli pracował u Państwa co najmniej 6 miesięcy, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z powodu likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych.

UZASADNIENIE

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje m.in. osobie, która została zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy z tych przyczyn następuje m.in. wtedy, gdy powodem rozwiązania umowy o pracę jest ogłoszenie upadłości pracodawcy, jego likwidacja lub likwidacja stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych (art. 2 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy o promocji zatrudnienia...).

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje mężczyźnie, który zostanie zwolniony z powodu wymienionych okoliczności, ale pod warunkiem, że do dnia rozwiązania stosunku pracy:

  • przepracował u pracodawcy, który go zwalnia, minimum 6 miesięcy,
  • ukończył 60 lat,
  • posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat.

Wymienione warunki muszą zostać spełnione do dnia rozwiązania stosunku pracy. Data wręczenia pracownikowi wypowiedzenia nie ma w tym przypadku znaczenia.

Aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, pracownik musi po rozwiązaniu stosunku pracy zarejestrować się w urzędzie pracy i pobierać zasiłek dla bezrobotnych przez 6 miesięcy. W tym okresie nie może odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji urzędu pracy odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a także zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Po upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku pracownik nie powinien wyrejestrowywać się z urzędu pracy, ale starać się o dokument potwierdzający pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 6 miesięcy. W terminie 30 dni od dnia uzyskania tego dokumentu powinien złożyć go w ZUS wraz z wnioskiem o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Dopiero na tej podstawie ZUS przyzna mu świadczenie przedemerytalne.

Podstawa prawna

  • art. 2 ust. 1 pkt 2, ust. 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. Nr 120, poz. 1252 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »