| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Gdy ZUS zaniżał emeryturę

Gdy ZUS zaniżał emeryturę

W 2006 r. przeszłam na emeryturę. Emeryturę mam bardzo niską. Zwróciłam się do ZUS o jej ponowne wyliczenie i okazało się, że przez okres ponad 2 lat miałam zaniżoną emeryturę z winny oddziału ZUS. Czy powinnam otrzymać wyrównanie za cały okres?

Tak. W przypadku przyznania niższych świadczeń emerytalnych w wyniku błędu organu rentowego zainteresowany ma prawo do otrzymania wyrównania świadczenia za cały okres nie więcej jednak niż za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku.

Emeryturę ustala się, biorąc 24% kwoty bazowej oraz po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych i po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych (art. 53 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).

Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych popełnił błąd, w wyniku którego zaniżył wypłacane świadczenie, emeryt może żądać naprawienia powstałej szkody i wypłaty wyrównania. Potwierdził to również Sąd Najwyższy w uchwale z 28 czerwca 2005 r., uznając, że emeryturę w wysokości ustalonej na podstawie art. 53 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zw. z art. 21 ust. 1 pkt 1 tej ustawy wypłaca się, uwzględniając wykładnię tych przepisów przyjętą przez Sąd Najwyższy w uchwale z 29 października 2002 r. (III UZP 7/02), poczynając od miesiąca, w którym powstało prawo do podwyższenia (przeliczenia) świadczenia, jednak nie wcześniej niż za okres 3 lat poprzedzających bezpośrednio miesiąc, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę (III UZP 1/05, OSNP 2005/24/395).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK