| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura

Mam 55 lat i 30-letni okres składkowy. Przez ostatnie kilka lat (do chwili obecnej) jako krawcowa prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy mogę uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury?

Niestety nie. Prawo do wcześniejszej emerytury – zgodnie z przepisami ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) – mają kobiety, które osiągnęły 55 lat i legitymują się co najmniej 30-letnim okresem składkowym i nieskładkowym.

Jednak to nie wszystkie warunki. Ustawodawca określił, że wcześniejsza emerytura przysługuje ubezpieczonym (zarówno kobietom, jak i mężczyznom), którzy ostatnio – czyli przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę – byli pracownikami oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy. Spełnienia tych dodatkowych warunków nie wymaga się od ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres zatrudnienia podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Posiadanie statusu pracownika należy tu rozumieć w sposób określony w art. 8 ust. 1 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a nie w sposób określony w Kodeksie pracy. Warto pamiętać, że przepisy ustawy emerytalnej nie wymagają od osoby ubezpieczonej pozostawania pracownikiem w dniu złożenia wniosku o wcześniejsze świadczenie emerytalne.

Istnieje jednak wymaganie bycia pracownikiem „ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę”. Pod tym sformułowaniem należy rozumieć warunek, aby ubezpieczony ostatnio przed zgłoszeniem wniosku posiadał pracowniczy tytuł ubezpieczenia. I najważniejszy warunek: o wcześniejszą emeryturę może wystąpić osoba urodzona przed 1 stycznia 1949 r., która nie osiągnęła ustawowego wieku emerytalnego, czyli: kobieta – 60 lat, mężczyzna – 65 lat.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »