| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości?

 Powinna Pani wnioskować jednocześnie o doliczenie stażu pracy i przeliczenie podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury, a także o przyznanie emerytury na nowych zasadach oraz o podjęcie wypłaty wcześniejszej emerytury. Jednocześnie we wniosku powinna Pani wskazać, by ZUS podjął wypłatę najkorzystniejszego dla Pani świadczenia.

UZASADNIENIE

W związku z tym, że ma Pani status emeryta, to od miesiąca ukończenia 60 lat może Pani pobierać emeryturę w pełnej wysokości, bez względu na wysokość osiąganego przychodu (art. 103 ust. 2 ustawy emerytalnej). Jednak do pobrania emerytury jest niezbędne złożenie wniosku o podjęcie wypłaty emerytury. Wydaje się zasadne złożenie – w Pani przypadku najlepiej w czerwcu, po osiągnięciu 60 lat – jednocześnie wniosków:

  • o doliczenie stażu pracy i przeliczenie podstawy wymiaru wcześniejszej emerytury,
  • o przyznanie emerytury na nowych zasadach,
  • o podjęcie wypłaty wcześniejszej emerytury.

Na podstawie złożonych w tym samym czasie wniosków ZUS ustali, które świadczenie będzie dla Pani najkorzystniejsze i podejmie wypłatę tego świadczenia.

Przyznana wcześniejsza emerytura pracownicza – jak wynika z pytania – nie była przeliczana. Zatem na Pani wniosek wysokość emerytury określonej na dotychczasowych zasadach może ulec ponownemu ustaleniu (art. 109 ustawy emerytalnej) przez:

  • ponowne obliczenie stażu pracy, a także
  • przeliczenie podstawy wymiaru.

Złożenie wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas okresów składkowych lub nieskładkowych skutkuje zwiększeniem kwoty przysługującego świadczenia przez doliczenie do kwoty emerytury:

  • po 1,3% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów składkowych,
  • po 0,7% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów nieskładkowych.

Uwzględnienie dodatkowego stażu pracy spowoduje bez wątpienia wzrost wysokości emerytury.

Kolejna możliwość zwiększenia wysokości emerytury to przeliczenie podstawy jej wymiaru. ZUS do obliczenia emerytury w 2009 r. przyjął kwotę bazową w wysokości 2578,26 zł, tj. kwotę obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku. Od 1 marca 2010 r. kwota bazowa wynosi 2716,71 zł. Do obliczenia wysokości emerytury w części socjalnej (24% kwoty bazowej) i podstawy jej wymiaru zostanie uwzględniona kwota bazowa 2716,71 zł pod warunkiem, że ZUS przeliczy podstawę wymiaru przez uwzględnienie zarobków z 2008 r. lub/i z 2009 r.

Z uwagi na fakt, że wcześniejsza emerytura była zawieszona (z powodu osiągania przychodu powyżej wyższej dopuszczalnej kwoty przychodu) od dnia jej przyznania do zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie podstawy wymiaru, do przeliczenia nie jest wymagany wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru.

Do wniosku o ponowne obliczenie wysokości emerytury powinna Pani złożyć zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ZUS Rp-7) z zarobkami za lata 2008 i 2009. Jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych z uwzględnieniem 2008 r. i/lub 2009 r. czy z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z uwzględnieniem lat 2008 i/lub 2009 okazałby się wyższy, to bez wątpienia wcześniejsza emerytura pracownicza okaże się wyższa.

Jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków za lata 2008 i/lub 2009 okaże się niższy, to może się zdarzyć, że emerytura będzie wyższa ze względu na zastosowaną wcześniej niższą kwotę bazową wynoszącą w 2009 r. 2578,26 zł.

Nie musi się Pani obawiać złożenia takiego wniosku. Jeżeli okazałoby się, że emerytura jest niższa, świadczenie będzie Pani przysługiwać w dotychczasowej wysokości. Ponadto – nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji – może Pani zgłosić wniosek o wycofanie wniosku dotyczącego przeliczenia podstawy wymiaru. W przypadku wycofania takiego wniosku, będzie Pani przysługiwała emerytura obliczona od kwoty bazowej 2578,26 zł, z uwzględnieniem doliczonego większego stażu, a także z uwzględnieniem waloryzacji, która miała miejsce w marcu 2010 r.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »