| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

Korzyści i zagrożenia dla osoby, która nie pobrała przyznanej wcześniejszej emerytury, a spełnia warunki do emerytury powszechnej

W kwietniu 2009 r. złożyłam wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Miałam bowiem wymagane do przyznania emerytury: ukończone do 31 grudnia 2008 r. 55 lat i 30 lat stażu pracy, a ostatnim tytułem ubezpieczenia (od ponad 10 lat) było ubezpieczenie pracownicze. Ubiegając się wówczas o emeryturę złożyłam w ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa. Przyjęty do obliczenia podstawy wymiaru wskaźnik wysokości wynagrodzenia z lat 1999–2008 wynosił 156,20%. Nie pobrałam emerytury ani za jeden dzień. ZUS zawiesił ją od razu po przyznaniu, gdyż zarabiałam powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnio otrzymałam decyzję o wysokości emerytury po jej waloryzacji w marcu 2010 r. W czerwcu 2010 r. kończę 60 lat. Czy powinnam odwiesić wcześniejszą emeryturę, czy złożyć wniosek o emeryturę powszechną? Jaki powinnam złożyć wniosek, aby pobierać emeryturę w korzystniejszej wysokości?

Korzyści

Jeśli decyzja ZUS o wysokości emerytury nie jest satysfakcjonująca, można wycofać wniosek o emeryturę przed uprawomocnieniem się decyzji ZUS i złożyć w ZUS kolejny wniosek, np. w marcu 2011 r., gdy będzie obowiązywała wyższa kwota bazowa.

Z dniem ukończenia 60 lat spełni Pani warunki do przyznania emerytury powszechnej. Ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego dla kobiet co najmniej 60 lat. Nowa emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia (kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Jednak osoba, która nie pobrała wcześniejszej emerytury pracowniczej, może mieć emeryturę obliczoną również według mieszanego sposobu (art. 183 ustawy emerytalnej). Dla ubezpieczonych, którzy wiek uprawniający do emerytury osiągną w roku kalendarzowym 2010, emerytura wynosi:

  • 70% emerytury obliczonej na dotychczasowych zasadach oraz
  • 30% emerytury obliczonej na nowych zasadach.

Jeżeli zatem zgłosi Pani wniosek o przyznanie emerytury (wypełniając formularz wniosku ZUS Rp-1E), ZUS przyzna emeryturę i obliczy jej wysokość:

  • na nowych zasadach,
  • według mieszanego sposobu,

a następnie porówna, która wysokość emerytury jest bardziej korzystna.

Kolejny krok ZUS to porównanie obliczonej wcześniejszej emerytury pracowniczej z nową emeryturą. ZUS będzie wypłacał emeryturę ustaloną w najkorzystniejszej wysokości.

Również w tym przypadku będzie Pani miała możliwość wycofania wniosku o przyznanie nowej emerytury, jeśli okaże się ona niższa od emerytury wcześniejszej. W ten sposób nie zamknie Pani sobie w przyszłości drogi do przyznania takiej emerytury na podstawie złożonego na nowo wniosku. Emerytura przyznana na nowo złożony wniosek zostanie jednak obliczona wyłącznie według nowych zasad. Nie będzie Pani miała wówczas prawa do naliczenia emerytury według mieszanego sposobu. Pobierze Pani bowiem emeryturę wcześniejszą, a pobranie emerytury chociażby za jeden miesiąc uniemożliwia obliczenie emerytury według mieszanego sposobu. Nie oznacza to jednak, że emerytura obliczona wyłącznie na nowych zasadach będzie niższa niż wcześniejsza emerytura pracownicza. Zależy to od parametrów mających wpływ na wysokość nowej emerytury. O wysokości nowej emerytury decyduje m.in. data zgłoszenia wniosku, która z kolei przekłada się m.in. na wymiar średniego dalszego trwania życia, a także na wymiar składek uwzględnionych przy ustalaniu wysokości nowej emerytury i wskaźniki waloryzacji składki i kapitału początkowego.

Podstawa prawna

  • art. 24, art. 103 ust. 2, art. 109–113, art. 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK