| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy przechodząc na emeryturę trzeba rozwiązać umowę o pracę

Kiedy przechodząc na emeryturę trzeba rozwiązać umowę o pracę

Prawo do emerytury, której wysokość jest ustalana na starych zasadach, jest uzależnione od warunku ukończenia wymaganego wieku oraz posiadania odpowiedniego stażu emerytalnego. W niektórych przypadkach prawo do emerytury jest uzależnione od wykonywania ostatnio bądź przez okres wskazany ustawą określonego rodzaju pracy. W przypadku tzw. nowych emerytur warunkiem ich przyznania jest w zasadzie wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego.

Warunkiem przyznania prawa do niektórych rodzajów emerytur jest również rozwiązanie stosunku pracy. Gdy prawo do emerytury jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy, ZUS przyzna prawo do emerytury nie wcześniej niż od następnego dnia po rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli warunkiem przyznania prawa do emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy, to w przypadku nierozwiązania stosunku pracy ZUS wyda decyzję odmawiającą prawa do emerytury.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony u dwóch (lub więcej) pracodawców, ZUS przyzna prawo do emerytury od dnia przypadającego po dniu rozwiązania ostatniego stosunku pracy.

WAŻNE!

W przypadku zatrudnienia u więcej niż jednego pracodawcy pracownik uzyska prawo do emerytury po rozwiązaniu wszystkich stosunków pracy.

Wcześniejsza emerytura z art. 184 ustawy emerytalnej

Prawo do wcześniejszej emerytury mają wyłącznie osoby ubezpieczone urodzone po 31 grudnia 1948 r., które warunki dotyczące ogólnego stażu pracy i pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze spełniły do 31 grudnia 1998 r. (art. 184 ustawy emerytalnej).

Prawo do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej ZUS przyzna nie wcześniej niż od dnia ukończenia wymaganego wieku (w tym przypadku jest on niższy niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) oraz od następnego dnia po rozwiązaniu stosunku pracy.

WAŻNE!

Warunkiem przyznania prawa do wcześniejszej emerytury z art. 184 ustawy emerytalnej jest rozwiązanie stosunku pracy; nie ma znaczenia podstawa prawna rozwiązania tego stosunku — wypowiedzenie, porozumienie stron itp.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK