| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Nowe zasady zmniejszania emerytur/rent wojskowych

Nowe zasady zmniejszania emerytur/rent wojskowych

Od 9 marca 2010 r., jeżeli wojskowy emeryt/rencista pracuje, to wojskowy organ emerytalny może zmniejszyć wypłacaną emeryturę/rentę nie więcej niż o 25% jej wysokości.

W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, wojskowa emerytura/renta inwalidzka jest zmniejszana na zasadach określonych w przepisach ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej jednak niż o 25% wysokości tego świadczenia (art. 40 ust. 1 i 3 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy).

Jeżeli wojskowy emeryt/rencista uzyskuje przychód przekraczający 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, ale niższy niż 130% tego wynagrodzenia, świadczenie wojskowe podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego progu, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną dla emerytury lub renty i nie więcej niż o 25% wysokości tego świadczenia. Z kolei w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, kwota emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.

WAŻNE!

Świadczenia, które przysługują wojskowym, są zawsze zmniejszane o 25% ich wysokości w przypadku osiągania przychodu przekraczającego 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Ograniczenie zmniejszenia wojskowej emerytury lub renty do 25% jej wysokości w przypadku osiągania przychodu między 70% a 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązuje od 4 lipca 2009 r. Jednak nie było rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie. Mogło to powodować zmniejszenie świadczenia o kwotę wyższą niż byłoby ono zmniejszone, gdyby emeryt/rencista osiągał przychody przekraczające wyższy próg zarobkowy.

Wprowadzenie nowej regulacji ustawowej spowodowało konieczność zmiany w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy, regulującym sposób rozliczania oraz zmniejszania emerytur i rent wojskowych w trakcie roku. Taką zmianę wprowadziło rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 8 lutego 2010 r., które weszło w życie 9 marca 2010 r.

Jeżeli z zawiadomienia wojskowego organu emerytalnego dokonanego przez świadczeniobiorcę wynika, że zamiarem emeryta/rencisty wojskowego jest osiąganie przychodu przekraczającego niższą kwotę graniczną przychodu, ale nieprzekraczającego wyższej kwoty granicznej przychodu, wojskowy organ emerytalny nadal zmniejsza wysokość świadczenia o kwotę tego przekroczenia, nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia ustaloną zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (od 1 marca 2010 r. 488,67 zł w przypadku emerytury wojskowej i wojskowej renty inwalidzkiej I grupy oraz 366,53 zł w przypadku wojskowej renty inwalidzkiej II i III grupy). Wojskowy organ emerytalny nie może dokonać zmniejszenia świadczenia o kwotę wyższą niż 25% wysokości świadczenia.

Zmiana uwzględnia tę gwarancję również przy dokonywaniu rocznego rozliczenia przychodu, które następuje po zakończeniu roku kalendarzowego.

Podstawa prawna

  • art. 40–40b ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.),
  • art. 103–106 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),
  • § 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 8 lutego 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad dokonywania rozliczeń emerytur wojskowych i wojskowych rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania w trakcie roku kalendarzowego (Dz.U. Nr 27, poz. 137).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK