| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Renta rodzinna po zmarłym renciście

Renta rodzinna po zmarłym renciście

Kwota bazowa, przyjęta do ustalenia wcześniej przyznanej renty z tytułu niezdolności do pracy jest podstawą do obliczenia renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Na wokandę Sądu Najwyższego w styczniu br. trafiła sprawa dotycząca renty rodzinnej, która została przyznana Annie P. i jej córce. Mąż Anny P., choć pracował zawodowo od 1971 r., był rencistą. Rentę uzyskał w listopadzie 1996 r. i pobierał ją do końca stycznia 2005 r. Wówczas na podstawie orzeczenia lekarskiego uznano go za zdolnego do pracy i utracił prawo do tego świadczenia. Pan P. zachorował i w lipcu 2006 r. zmarł.

Po jego śmierci Anna P. wystąpiła o rentę rodzinną. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał jej to świadczenie i wówczas zaczęły się problemy. Okazało się bowiem, że przy obliczeniu renty rodzinnej organ rentowy zastosował kwotę bazową przyjętą do obliczenia uprzedniej renty męża Anny P. z tytułu niezdolności do pracy – czyli kwotę bazową obowiązującą w listopadzie 1996 r. Renta rodzinna w związku z tym była ustalona na wyjątkowo niskim poziomie, nawet uwzględniając waloryzacje. Anna P. odwołała się do sądu od tej decyzji. W odwołaniu wskazała, że skoro zmarły mąż, mimo renty nie przerwał zatrudnienia i pracował do śmierci, to renta rodzinna powinna być obliczona według aktualnej kwoty bazowej obowiązującej w 2006 r.

Sprawę rozstrzygnął na niekorzyść wnioskodawczyni Sąd Okręgowy w S., oddalając odwołanie. Anna P. złożyła apelację, jednak rozpoznający ją Sąd Apelacyjny w Ł. dostrzegł istotny problem prawny i skierował do Sądu Najwyższego następujące pytanie prawne:

„Czy można żądać ustalenia wysokości renty rodzinnej od wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu, obliczonej na nowo (z zastosowaniem aktualnej kwoty bazowej), mimo istnienia warunków art. 61 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, skutkujących obliczeniem renty na tych samych zasadach jak pobierana?”.

Sąd Najwyższy w składzie zwykłym nie zdecydował się jednak na rozstrzygnięcie tej sprawy i przekazał ją do rozpoznania składowi 7 sędziów, który udzielił jednak odpowiedzi negatywnej dla wnioskodawczyni.

Sąd, uzasadniając orzeczenie, wskazał, że renta rodzinna jest pochodną prawa zmarłego do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. Przyjmuje się bowiem – jak stanowi art. 65 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Skoro zatem zmarły miał orzeczoną niezdolność do pracy, to renta rodzinna powinna być ustalana na podstawie kwoty bazowej przyjętej dla renty z tytułu wcześniej orzeczonej niezdolności.

Dopuszczalne jest jednak – jak wskazał SN – ponowne przeliczenie renty rodzinnej, z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej, jednakże powinny być spełnione warunki określone w art. 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (konieczność przepracowania minimum 30 miesięcy).

Sentencja uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 27 stycznia 2010 r. (I UZP 12/09):

Dopuszczalne jest ustalenie wysokości renty rodzinnej od wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu w warunkach określonych w art. 61 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z zastosowaniem aktualnej kwoty bazowej do części socjalnej świadczenia (art. 73 ust. 1 i 2 w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 2 i art. 53 ust. 4 w zw. z art. 62 ust. 1a tej ustawy).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »