| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jaki wpływ na ustalenie emerytury według mieszanego sposobu ma kwota bazowa

Jaki wpływ na ustalenie emerytury według mieszanego sposobu ma kwota bazowa

Nasza pracownica od 5 lat pobiera z ZUS rentę z tytułu niezdolności do pracy. W lutym 2010 r. kończy 60 lat i wystąpi z wnioskiem o emeryturę. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Jaką podstawę wymiaru do obliczenia tej emerytury przyjmie ZUS, jeżeli osoba ta po przyznaniu renty nadal jest u nas zatrudniona, z tym że w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/4 etatu)?

Na wysokość tej części emerytury ma wpływ kwota bazowa (zarówno na część socjalną emerytury, jak też na podstawę wymiaru emerytury).

ZUS ustalając prawo do emerytury pracownicy w części obliczonej według starych zasad może postąpić na 2 sposoby.

Pierwszy sposób. Jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ZUS przyjmie podstawę wymiaru renty, to emerytura zostanie obliczona od tej samej kwoty bazowej, która była przyjęta do obliczenia podstawy wymiaru renty. Od tej kwoty bazowej ZUS wyliczy zarówno część socjalną emerytury, jak i część uzależnioną od podstawy wymiaru i udowodnionych okresów ubezpieczenia. ZUS zwaloryzuje wysokość emerytury obliczonej na podstawie kwoty bazowej przyjętej do wyliczenia wysokości renty oraz podstawę wymiaru emerytury. Waloryzacja obejmie obliczoną kwotę emerytury z uwzględnieniem wszystkich terminów waloryzacji, jakie miały miejsce od dnia, od którego obowiązuje zastosowana kwota bazowa do dnia nabycia uprawnień, do emerytury.

Drugi sposób. Jeżeli ZUS do ustalenia podstawy wymiaru emerytury przyjmie podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, a świadczeniobiorca po przyznaniu renty podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przez co najmniej 30 miesięcy (nie ma tu znaczenia, w jakim wymiarze czasu pracy), to część socjalna emerytury będzie obliczona od kwoty bazowej, która obowiązywała w dacie nabycia uprawnień do emerytury.

WAŻNE!

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ZUS może przyjąć podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli w dniu składania wniosku o emeryturę lub powstania prawa do emerytury wnioskodawca jest uprawniony do renty.

Do obliczenia emerytury według mieszanego sposobu – w części obliczanej według dotychczasowych zasad (zarówno w części socjalnej, jak i w podstawie wymiaru emerytury) ZUS uwzględni kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę, ale pod warunkiem, że do obliczenia podstawy wymiaru zostaną przyjęte zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku lub z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia społecznego przypadającego przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Podstawa prawna

  • art. 15, art. 21 ust. 1, art. 26, art. 53, art. 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »