| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty

Zawieszenie lub zmniejszenie emerytury i renty

Do 1 marca 2010 r. emeryci i renciści uzyskujący przychody mają obowiązek dostarczyć do ZUS zaświadczenie o wysokości tych przychodów.

Osiągnięcie przez emeryta lub rencistę dodatkowego przychodu może wpływać na zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego przez niego świadczenia.

W takim przypadku zawieszeniu lub zmniejszeniu podlega:

 • emerytura przysługująca osobie, która nie ukończyła wieku 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy,
 • renta rodzinna, do której uprawniona jest jedna osoba,
 • część renty rodzinnej, do której uprawniona jest osoba osiągająca przychód,
 • renta inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje związku ze służbą wojskową, pobierającego świadczenie na podstawie ustawy z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 87 ze zm.), oraz renta rodzinna po tym inwalidzie,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, zaistniałym przed 1 stycznia 2003 r. wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo chorobą zawodową.

Nie wszystkie świadczenia ulegają jednak zawieszeniu lub zmniejszeniu.

Stąd też niezależnie od wysokości przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do ich pobierania zawieszeniu ani zmniejszeniu nie podlegają m.in. świadczenia:

 • emerytów, którzy wiek 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej,
 • osób, które przed 1 stycznia roku podlegającego rozliczeniu ukończyły wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i miały – przed tą datą – ustalone prawo do emerytury. Jeśli wiek ten został ukończony w ciągu roku, rozliczeniu nie podlega przychód uzyskany od miesiąca, w którym emeryt osiągnął ten wiek, chyba że rozliczenie na zasadach ogólnych jest dla niego korzystniejsze,
 • osób uprawnionych do renty: inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia i rent rodzinnych po tych inwalidach,
 • osób uprawnionych do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową i renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową,
 • osób, które osiągały przychód z tytułu pracy niepodlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (umowa o dzieło),
 • osób, które mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rozliczany rok kalendarzowy (lub przez część roku) kontynuowały zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę, oraz nie zgłosiły wniosku o podjęcie wypłaty emerytury po wejściu w życie przepisów uchylających art. 103 ust. 2a ustawy emerytalnej.

Wyjątki

Niezależnie od wysokości osiąganego przychodu świadczenia pobierane przez emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn), wypłacane są w pełnej wysokości. Zasada ta dotyczy również emerytów, który ukończyli powszechny wiek emerytalny i pobierają rentę rodzinną albo rentę z tytułu niezdolności do pracy jako świadczenie korzystniejsze lub wybrane.

W sytuacji, w której emeryt osiągnął powszechny wiek emerytalny w trakcie rozliczanego roku, wypłata przysługującego świadczenia podejmowana jest z urzędu w pełnej wysokości od pierwszego dnia miesiąca, w którym ten wiek został ukończony.

Należy wskazać, że bez względu na wysokość przychodu zawiesza się wypłatę emerytury pomostowej osobom, które mają do niej prawo i osiągają przychód z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wymienionej w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych lub o szczególnym charakterze, wymienionej w załączniku nr 2 do tej ustawy.

Kontynuacja zatrudnienia

Emerytury, do których prawo powstało od 1 stycznia 2009 r., nie podlegają już zawieszeniu z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia. Zmiana ta została wprowadzona ustawą z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228, poz. 1507), która uchyliła art. 103 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym prawo do emerytury podlega zawieszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu, jeżeli emeryt kontynuuje zatrudnienie u tego samego pracodawcy i w ramach tego samego stosunku pracy co przed przejściem na emeryturę. W stosunku do osób, którym emerytura została przyznana przed 1 stycznia 2009 r. i została zawieszona z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia u tego samego pracodawcy, podjęcie wypłaty emerytury może nastąpić na wniosek osoby zainteresowanej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK