| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

(?) Jestem kadrową w jednej ze spółek PKP. Jedna z pracownic, zatrudniona jako dyżurna ruchu, niedługo zamierza przejść na emeryturę pomostową. Czy przyznanie tego świadczenia jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy, a jeżeli tak, to czy musi ono nastąpić w określonej formie?

Pracownica uzyska prawo do emerytury pomostowej, jeżeli rozwiąże stosunek pracy. Nie ma znaczenia forma rozwiązania tego stosunku.

Emerytura pomostowa na ogólnych zasadach przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., który spełnił łącznie następujące warunki:

  • ukończył wiek co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),
  • udowodnił okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy pomostowej lub w myśl art. 32 i art. 33 ustawy emerytalnej,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy pomostowej,
  • ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
  • rozwiązał stosunek pracy, jeżeli był zatrudniony.

Jednym z warunków wymaganych do przyznania emerytury pomostowej jest wymóg rozwiązania stosunku pracy. Osoby, które pracują u kilku pracodawców, prawo do wcześniejszej emerytury uzyskają po rozwiązaniu wszystkich stosunków pracy. Nie ma znaczenia forma rozwiązania stosunku pracy (np. wypowiedzenie pracownika).

Stosunek pracy nie musi dotyczyć zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ponieważ prawo do emerytury pomostowej przysługuje bez względu na wykonywanie takiego zatrudnienia ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o to świadczenie.

Podstawa prawna

  • art. 88 Karty Nauczyciela,
  • art. 27, art. 29, art. 32, art. 40, art. 46, art. 50a, art. 50e i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227),
  • art. 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela (Dz.U. Nr 167, poz. 1397 ze zm.),
  • art. 27 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.),
  • art. 98 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505),
  • art. 25 ustawy z 27 lipca 2001 r. o kuratorach sądowych (Dz.U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »