| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

(?) Szkoła, w której prowadzę sprawy kadrowe, zamierza przeprowadzić w 2010 r. redukcję zatrudnienia ze względu na konieczność zmniejszenia liczby klas. Czy nauczyciele, którzy mają wymagany staż pracy, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli to dyrektor szkoły rozwiąże z nimi stosunek pracy? Czy prawo do emerytury nauczycielskiej uzyskają osoby zatrudnione na czas określony, których umowy nie zostaną przedłużone?

Po rozwiązaniu stosunku pracy przez dyrektora szkoły, nauczyciele, którzy spełnią pozostałe warunki do przyznania emerytury nauczycielskiej z Karty Nauczyciela, uzyskają prawo do emerytury. Prawa do emerytury nauczycielskiej nie uzyskają nauczyciele, których umowa wygasa z upływem czasu, na jaki została zawarta.

Od zasady rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela, wymaganego do przyznania emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, są wyjątki. Tego warunku nie muszą spełnić nauczyciele, z którymi stosunek pracy rozwiązał dyrektor szkoły z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w przypadku zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Warunek rozwiązania stosunku pracy nauczycielskiej nie jest spełniony wówczas, gdy umowa o pracę została zawarta z nauczycielem na czas określony i rozwiązała się z upływem okresu, na który została zawarta. Nauczyciel, który chce uzyskać prawo do emerytury bez względu na wiek i zawarł umowę o pracę na czas określony, musi złożyć wniosek o jej rozwiązanie jeszcze przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa. Jeżeli umowa ta wygaśnie z upływem okresu, na jaki została zawarta, i dyrektor szkoły nie zawrze z nauczycielem kolejnej umowy, która zostanie następnie rozwiązana – nauczyciel nie uzyska prawa do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, nawet gdy przyczyną niezawarcia kolejnej umowy było ograniczenie liczby klas w szkole.

(?) Jeden z nauczycieli zatrudnionych w naszej szkole na 1/2 etatu pracuje równocześnie na 1/3 etatu w innej szkole. Nauczyciel chce przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela rozwiązując tylko umowę o pracę na 1/3 etatu. Nie chcemy z tym nauczycielem rozwiązywać umowy o pracę. Czy w takiej sytuacji ZUS przyzna mu emeryturę bez względu na wiek?

Nauczyciel uzyska prawo do emerytury nauczycielskiej, jeżeli rozwiąże obydwa stosunki pracy w szkole – na 1/2 etatu i na 1/3 etatu.

Nauczyciel, który przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę pozostaje w więcej niż jednym stosunku pracy nauczycielskiej, musi rozwiązać wszystkie stosunki pracy. Odnosi się to zarówno do sytuacji, gdy wszystkie stosunki pracy zostały zawarte przynajmniej w 1/2 obowiązującego wymiaru zajęć, jak i do przypadku, gdy jeden ze stosunków pracy został zawarty na mniej niż 1/2 etatu.

Nauczyciel zatrudniony dodatkowo przy innym rodzaju pracy niż nauczycielska, może kontynuować to zatrudnienie nieprzerwanie po przejściu na emeryturę.

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK