| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Z renty na emeryturę

Z renty na emeryturę

Od osób, które za podstawę wymiaru emerytury wskazują podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, wymaga się, aby na dzień złożenia wniosku o emeryturę były uprawnione do tej renty.

Ustawa emerytalna przewiduje kilka możliwości przeliczania świadczeń emerytalno-rentowych. Zasady ustalania podstawy wymiaru emerytury przyznawanej osobie wcześniej uprawnionej do renty uregulowane są w art. 21 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zwanej dalej ustawą.

Podstawa wymiaru emerytury

Podstawę wymiaru emerytury ustalanej dla osoby uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy – w zależności od wniosku tej osoby – może stanowić:

  • odpowiednio zwaloryzowana podstawa wymiaru renty,
  • podstawa wymiaru ustalona na nowo zgodnie z art. 15 ustawy, co oznacza możliwość wskazywania zarobków uzyskanych w okresie 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę lub z dowolnie wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę, przy czym mogą to być:

– inne zarobki niż przyjęto do obliczenia podstawy wymiaru renty,

– te same zarobki, które przyjęto do obliczenia podstawy wymiaru renty.

Osoby ubiegające się o emeryturę, a wcześniej uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą mieć zatem ustaloną podstawę wymiaru emerytury albo od osiągniętych zarobków, albo jako podstawę poprzedniego świadczenia.

Nowa podstawa

Osoba, której do ustalenia emerytury przyjęto:

  • zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty – może w każdym czasie zgłosić wniosek o obliczenie emerytury od podstawy wymiaru ustalonej na nowo:

– od tych samych zarobków, jakie wskazała do obliczenia podstawy wymiaru renty,

– od innych, nowych zarobków,

  • te same zarobki, które wskazała do ustalenia podstawy wymiaru renty – może w każdej chwili złożyć wniosek o przyjęcie za podstawę wymiaru emerytury waloryzowaną podstawę wymiaru renty,
  • zarobki inne niż do ustalenia podstawy wymiaru renty – w każdej chwili może złożyć wniosek o przyjęcie:

– za podstawę wymiaru emerytury zwaloryzowaną podstawę wymiaru renty,

– tych samych zarobków, jakie przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru renty.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search Partners posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »