| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Z renty na emeryturę

Z renty na emeryturę

Od osób, które za podstawę wymiaru emerytury wskazują podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, wymaga się, aby na dzień złożenia wniosku o emeryturę były uprawnione do tej renty.

Podstawa wymiaru emerytury od podstawy wymiaru renty

Jeżeli za podstawę wymiaru emerytury przyjęto podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy – podstawę tę ustala się w wysokości uwzględniającej rewaloryzację (jeśli renta była przyznana przed 15 listopada 1991 r.) oraz wszystkie waloryzacje, jakie miały miejsce do dnia przyznania emerytury.

W takim przypadku nie oblicza się więc tej podstawy wymiaru „na nowo”. Jest ona ustalona od „starej” kwoty bazowej, a następnie odpowiednio podwyższana w ramach waloryzacji, jakie miały miejsce do daty przyznania emerytury.

Przykład

Jeżeli podstawę wymiaru emerytury przyznanej w listopadzie 2009 r. stanowi podstawa wymiaru renty przyznanej w lipcu 2002 r., to ZUS uwzględni waloryzacje: od 1 marca 2003 r. (wskaźnik waloryzacji 103,7%), od 1 marca 2004 r. (wskaźnik waloryzacji 101,8%), od 1 marca 2006 r. (wskaźnik waloryzacji 106,2%), od 1 marca 2008 r. (wskaźnik waloryzacji 106,5%), od 1 marca 2009 r. (wskaźnik waloryzacji 106,1%).

Od osób, które za podstawę wymiaru emerytury wskazują podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, wymaga się, aby w dacie złożenia wniosku o emeryturę były uprawnione do tej renty. Podstawa ta nie dotyczy osób, które wprawdzie wcześniej były uprawnione do renty, lecz prawo to straciły np. wskutek odzyskania zdolności do pracy.

Przyjęcie za podstawę wymiaru emerytury podstawy wymiaru renty jest korzystne dla osób, które:

  • przeszły na rentę dosyć dawno (przed 1 stycznia 1999 r.), a do ustalenia postawy jej wymiaru przyjęto zarobki np. z 12 miesięcy czy też z 3, 4 lub 7 lat kalendarzowych i nie mogą przedłożyć zarobków wymaganych do obliczenia podstawy wymiaru emerytury od aktualnej kwoty bazowej lub zarobki te są o tyle niższe od zarobków przyjętych do obliczenia podstawy wymiaru renty, że emerytura obliczona przy ich zastosowaniu byłaby nisza od obliczonej przy przyjęciu zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty,
  • rentę miały obliczoną od kwoty bazowej wynoszącej np. 1775,89 lub 1862,62 zł i przedkładają nowe, wyższe zarobki, jednak emerytura obliczona z zastosowaniem tych zarobków jest niższa od ustalonej przy uwzględnieniu zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty (dotyczy to emerytur przyznanych przed 1 marca 2007 r.),
  • rentę miały obliczoną od kwoty bazowej wynoszącej np. 1775,89 lub 1862,62 zł i nie przedkładają nowych zarobków, które pozwoliłyby na ustalenie emerytury w wyżej kwocie, a emerytura obliczona z zastosowaniem tych samych zarobków, które przyjęto do obliczenia podstawy wymiaru renty, jest niższa od ustalonej przy uwzględnieniu zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty. Nie dotyczy to jednak emerytur przyznanych po 28 lutego 2007 r.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK