| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

W czerwcu 2008 r. nabyłem uprawnienia emerytalne. Nie mogłem jednak uzyskać od mojego pracodawcy dokumentu ZUA potwierdzającego wysokość moich zarobków za okres 17 miesięcy w latach 1967–1989, co znacznie obniżyło wysokość mojej emerytury, gdyż ZUS za wymieniony okres przyjął zerowe dochody. Czy mam szansę zmienić wysokość mojej emerytury?

Tak. 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180), której przepisy pozwalają na zastąpienie zarobków zerowych zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Tak więc pracownikowi, któremu nie udało się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków i według przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. przyjęto dochód zerowy, to obecnie istnieje możliwość wystąpienia do ZUS o przeliczenie świadczenia. Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów za okresy, których nie udało się pracownikowi udowodnić odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi wysokości wynagrodzenia, ZUS przyjmie obowiązującą w tamtych latach wysokość płacy minimalnej.

W zaistniałej sytuacji należy złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia do ZUS. Jeżeli wniosek zostanie złożony do końca 2009 r., to ZUS przeliczy świadczenie z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. Po tym terminie przeliczenie nastąpi od miesiąca, w którym złożono wniosek.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »