| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

W czerwcu 2008 r. nabyłem uprawnienia emerytalne. Nie mogłem jednak uzyskać od mojego pracodawcy dokumentu ZUA potwierdzającego wysokość moich zarobków za okres 17 miesięcy w latach 1967–1989, co znacznie obniżyło wysokość mojej emerytury, gdyż ZUS za wymieniony okres przyjął zerowe dochody. Czy mam szansę zmienić wysokość mojej emerytury?

Tak. 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180), której przepisy pozwalają na zastąpienie zarobków zerowych zarobkami w kwocie minimalnego wynagrodzenia.

Tak więc pracownikowi, któremu nie udało się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków i według przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. przyjęto dochód zerowy, to obecnie istnieje możliwość wystąpienia do ZUS o przeliczenie świadczenia. Na podstawie obowiązujących obecnie przepisów za okresy, których nie udało się pracownikowi udowodnić odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi wysokości wynagrodzenia, ZUS przyjmie obowiązującą w tamtych latach wysokość płacy minimalnej.

W zaistniałej sytuacji należy złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia do ZUS. Jeżeli wniosek zostanie złożony do końca 2009 r., to ZUS przeliczy świadczenie z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. Po tym terminie przeliczenie nastąpi od miesiąca, w którym złożono wniosek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK