| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy przysługuje ochrona przedemerytalna pracownikowi, który pracował w dwóch różnych zawodach uprawniających do wcześniejszej emerytury

Czy przysługuje ochrona przedemerytalna pracownikowi, który pracował w dwóch różnych zawodach uprawniających do wcześniejszej emerytury

Pracownik zatrudniony w naszej firmie posiada w ramach swego stażu pracy udokumentowanego świadectwami pracy 10 lat zatrudnienia w warunkach szczególnych na kolei oraz 10 lat stażu pracy w szczególnym charakterze jako wychowawca. Niedługo ukończy 56 lat. Czy w takiej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwać ochrona przedemerytalna? Jeżeli tak, to czy w celu nabycia emerytury w obniżonym wieku, okresy pracy w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze należy zsumować?

Państwa pracownikowi nie będzie przysługiwać ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem umowy o pracę po ukończeniu 56 lat. Pracownik uzyska ją dopiero po ukończeniu 61 lat. Do celów obliczania nabycia przez pracownika uprawnień do emerytury w obniżonym wieku okresy wykonywania pracy w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze nie ulegają zsumowaniu.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy). Ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem dotyczy zazwyczaj podstawowego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Jednak niektóre grupy ubezpieczonych mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż podstawowy wiek emerytalny. Warunkiem niezbędnym do przejścia na emeryturę w niższym wieku emerytalnym jest zawsze przepracowanie określonego czasu stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na danym stanowisku lub w zawodzie, który jest uważany przez ustawodawcę za pracę w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Z reguły w celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury konieczne jest przepracowanie 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wiekiem emerytalnym dla tej kategorii pracowników jest zazwyczaj 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Tak jest w przypadku posiadania 15-letniego stażu pracy w charakterze wychowawcy lub pracownika kolei.

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego dla tych kategorii zatrudnionych. Warunkiem uzyskania ochrony przedemerytalnej jest to, że dalszy okres zatrudnienia umożliwia tym pracownikom uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem niższego ustawowego wieku emerytalnego. Jest to bowiem dla nich normalny ustawowy wiek emerytalny. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 28 marca 2002 r. (I PKN 141/2001, OSNP 2004/5/86).

WAŻNE!

Pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przysługuje ochrona przedemerytalna w okresie 4 lat przed uzyskaniem prawa do emerytury w obniżonym wieku.

Państwa pracownik posiada 10-letni staż pracy w szczególnych warunkach (jako pracownik kolei) oraz 10-letni staż pracy w szczególnym charakterze (jako wychowawca). Nie posiada jednak łącznie 15-letniego stażu pracy w każdej z wymienionych kategorii zatrudnienia, co jest warunkiem nabycia emerytury w wieku obniżonym. Nie można sumować okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach jako kolejarz z pracą w szczególnym charakterze jako wychowawca w celu uzyskania emerytury w wieku obniżonym. Decydujący do przyznania emerytury jest 15-letni staż pracy w każdej z wymienionych kategorii zatrudnienia. Tak samo uznał w uchwale z 29 września 2005 r. Sąd Najwyższy (II UZP 10/2005, OSNP 2006/1-2/21). Państwa pracownik tego warunku nie spełnia, dlatego nie przysługuje mu ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Taką ochronę uzyska dopiero gdy ukończy 61. rok życia.

PRZYKŁAD

Pracownik posiada 15-letni staż pracy jako pracownik kolei. Za 2 lata ukończy 60 lat. W takiej sytuacji od ukończenia 56. roku życia przysługuje mu ochrona przedemerytalna przed wypowiedzeniem, gdyż w wieku 60 lat nabędzie prawo do emerytury w wieku obniżonym z tytułu wykonywania pracy w warunkach szczególnych. Jednak taka ochrona nie będzie mu przysługiwać po ukończeniu 60 lat.

Podstawa prawna

  • art. 39 Kodeksu pracy,
  • art. 32 ustawy 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • § 2 ust. 1, § 4, § 15 rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »