| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Do wyliczenia wysokości emerytury ZUS może przyjąć kwotę bazową obowiązującą w miesiącu zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie podstawy wymiaru emerytury (przeliczenie podstawy wymiaru w ramach art. 110 ustawy emerytalnej), albo obowiązującą w dniu przyznania emerytury (przeliczenie podstawy wymiaru w ramach art. 111 ustawy emerytalnej), w zależności od tego, co dla wnioskodawcy byłoby najkorzystniejsze.

Pracownica może złożyć również wniosek o przyznanie emerytury na nowych zasadach. Jeżeli taki wniosek złoży po osiągnięciu wieku emerytalnego, a jednocześnie nie podejmie wypłaty emerytury wcześniej przyznanej, to ZUS obliczy wysokość emerytury według mieszanego sposobu, tj. w części na nowych, a w części na dotychczasowych zasadach. ZUS będzie wypłacał emeryturę według korzystniejszego wariantu. Do obliczenia emerytury według mieszanego sposobu, w części ustalanej według dotychczasowych zasad, ZUS przyjmie podstawę wymiaru dotychczas przyznanej emerytury wcześniejszej, a część socjalną (24% kwoty bazowej) obliczy od kwoty bazowej obowiązującej w miesiącu zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Podstawa prawna

  • art. 46 w zw. z art. 32, z art. 24, z art. 53, art. 110–111, art. 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 39, poz. 353 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK