| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Pracownica powinna złożyć wniosek o emeryturę najpóźniej do końca 2009 r., gdy chce do obliczenia podstawy wymiaru wskazać zarobki z 10 kolejnych lat 1989–1998. Natomiast jeżeli najkorzystniejsze zarobki w porównaniu do średniej krajowej uzyskiwała w latach 1990–1999, to wniosek o emeryturę powinna zgłosić w 2010 r.

Jeżeli najkorzystniejszy wskaźnik wysokości wynagrodzenia przypada na lata 1991– –2000, to aby te zarobki były uwzględnione w podstawie wymiaru emerytury, wniosek o emeryturę pracownica powinna złożyć w 2011 r.

Złożenie wniosku o emeryturę rodzi w konsekwencji dalsze ewentualne możliwości ponownego obliczenia podstawy wymiaru, a także i wysokości emerytury.

PRZYKŁAD

Pracownica zgłosiła wniosek o emeryturę w lipcu 2009 r. Do obliczenia podstawy wymiaru wskazała zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku (1992 – 2001), gdzie wskaźnik wysokości podstawy wymiaru wyniósł 145,12%. Jednak dla pracownicy najkorzystniejszy byłby wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z lat 1989 – 1998, który wynosi 167,80%.

ZUS przyzna pracownicy emeryturę na podstawie wniosku złożonego w 2009 r. emeryturę i obliczy jej wysokość od kwoty bazowej 2578,26 zł (zarówno licząc część socjalną, jak i podstawę wymiaru). Z uwagi na fakt, iż pracownica osiąga przychód w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia, emerytura zostanie zawieszona.

Pracownica złożyła wniosek o emeryturę przed ukończeniem 60 lat, a ponadto od dnia przyznania świadczenia nie pobrała go ani za jeden dzień, dlatego po ukończeniu tego wieku (po 5 kwietnia 2012 r.) będzie miała 3 możliwości zmiany wysokości emerytury.

Po pierwsze, będzie mogła wystąpić o podjęcie wypłaty emerytury w ustalonej wysokości w 2009 r., z uwzględnieniem waloryzacji, które miały miejsce od przyznania emerytury wcześniejszej do miesiąca zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty.

Druga możliwość to przeliczenie podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków najkorzystniejszych z lat 1989 – 1998 i wznowienie wypłaty emerytury (przeliczenie podstawy wymiaru nastąpi w trybie art. 111 ustawy emerytalnej). To oznacza, że do obliczenia podstawy wymiaru zostanie uwzględniona kwota bazowa ostatnio przyjęta do obliczenia świadczenia, a więc obowiązująca od 1 marca 2009 r. do 28 lutego 2010 r.

Trzecia możliwość, jaką będzie miała pracownica, to przeliczenie podstawy wymiaru z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających w okresie od 1992 r. do 2011 r. albo z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych przypadających do 2011 r. włącznie, lecz z uwzględnieniem zarobków przypadających przynajmniej w części po przyznaniu emerytury (a więc z uwzględnieniem 2009 r. albo 2009 r. i 2010 r. albo 2009 r. i 2010 r. i 2011 r. albo 2009 r. i 2011 r., albo 2010 r., albo 2011 r.) oraz po złożeniu wniosku o wznowienie wypłaty emerytury.

reklama

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »