| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Czy można wystąpić z OFE przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę

Pracownica urodziła się w 1951 r. W 1999 r. przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Teraz chce rozwiązać umowę z OFE, ponieważ w przyszłości chciałaby mieć emeryturę tylko z ZUS. Czy może to zrobić już teraz, czy musi czekać aż do przejścia na emeryturę? W jaki sposób może ubiegać się o unieważnienie umowy zawartej z funduszem emerytalnym?

Wcześniejsza emerytura z art. 184

Od 1 stycznia 2009 r. możliwość wystąpienia z otwartego funduszu emerytalnego w drodze złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa mają również osoby uprawnione do emerytury wyliczonej według nowych zasad, ale przyznanej przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego (art. 184 ustawy emerytalnej). Prawo do tej emerytury uzyskają osoby, które ukończyły wiek emerytalny przewidziany w przepisach regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przez osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., jeżeli:

  • na 1 stycznia 1999 r. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, działalności twórczej lub artystycznej, pracy w górnictwie lub na kolei,
  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązały stosunek pracy (gdy są pracownikami).

Jeżeli ZUS przyzna wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej osobie, która była członkiem OFE i złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w funduszu do budżetu państwa, to równocześnie ZUS powiększy składki na ubezpieczenie emerytalne zgromadzone na indywidualnym koncie ubezpieczonego, stosując wskaźnik korygujący 19,52/12,22.

ZUS oblicza tę wcześniejszą emeryturę, przynajmniej w części, na nowych zasadach, tj. na podstawie kapitału początkowego oraz składek na ubezpieczenie emerytalne zgromadzonych na koncie w ZUS. Przed wyliczeniem kwoty emerytury ZUS odtworzy na koncie pełną składkę na ubezpieczenie emerytalne – tak, jakby jej część nie była odprowadzana do otwartego funduszu emerytalnego.

WAŻNE!

W wyniku złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w OFE do budżetu państwa nie przysługuje emerytura kapitałowa wyliczona ze składek przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego (z tzw. II filaru).

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób, które wystąpią z OFE

Od 5 lutego 2009 r. obowiązują nowe zasady dotyczące możliwości obliczenia emerytury na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej dla osób, które ukończyły wiek 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni. Począwszy od tej daty mieszany sposób obliczenia emerytury jest również przewidziany dla osoby, która będąc członkiem otwartego funduszu emerytalnego złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Z tej możliwości przejścia na emeryturę mogą skorzystać kobiety, które wiek emerytalny 60 lat ukończą w latach 2009–2013. Występując z OFE uzyskują prawo do obliczenia emerytury częściowo na starych, a częściowo na nowych zasadach.

Podstawa prawna

  • art. 46 i art. 183–184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • art. 88 Karty Nauczyciela,
  • art. 3 ust. 3 ustawy z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela (DzU nr 167, poz. 1397 ze zm.).
reklama

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »