| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Czy 57-letni mężczyzna ma prawo do wcześniejszej emerytury

Ukończyłem 57 lat i udowodniłem 26 lat pracy, w tym 23 lata pracy w szczególnych warunkach jako spawacz. Ponadto przez 1 rok pobierałem zasiłek dla bezrobotnych. Czy taki staż pracy wystarczy, abym mógł przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat?

RADA

Z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach uzyska Pan po ukończeniu 60 lat wcześniejszą emeryturę, jeżeli 1 stycznia 1999 r. miał Pan 25 lat składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

UZASADNIENIE

Pracował Pan w szczególnych warunkach jako spawacz. Prace przy spawaniu są wymienione wśród tzw. prac różnych, w dziale XIV wykazu A rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (dalej: rozporządzenie). Wykonywanie takich prac przez co najmniej 15 lat stale i w pełnym wymiarze czasu pracy uprawnia do wcześniejszego przejścia na emeryturę po ukończeniu przez kobietę 55 lat, a przez mężczyznę 60 lat (art. 32 ustawy emerytalnej). Do uzyskania wcześniejszej emerytury konieczne jest również udowodnienie 20 lat składkowych i nieskładkowych (w przypadku kobiet) lub 25 lat składkowych i nieskładkowych (w przypadku mężczyzn).

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. (do takiej grupy osób Pan się zalicza), aby nabyć prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wszystkie wymienione warunki musiały spełnić do końca 2008 r.

Obecnie ma Pan 57 lat, a to oznacza, że do końca 2008 r. nie spełnił Pan jednego z warunków – ukończenia 60 lat. Tym samym ZUS nie przyzna Panu wcześniejszej emerytury na tej podstawie.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które do końca 2008 r. nie ukończyły 55 lat lub 60 lat, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę (art. 184 ustawy emerytalnej). Taką emeryturę mogą uzyskać po ukończeniu obniżonego wieku emerytalnego przewidzianego w przepisach regulujących zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę dla urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. m.in. osoby, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli:

  • na 1 stycznia 1999 r. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym odpowiedni okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego lub złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa,
  • rozwiązały stosunek pracy (jeśli są pracownikami).

Jeżeli spełnia Pan te warunki, to po ukończeniu 60 lat będzie Pan mógł przejść na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »