| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy będąc na emeryturze pomostowej można pracować w szczególnych warunkach

Czy będąc na emeryturze pomostowej można pracować w szczególnych warunkach

Nasza pracownica chce przejść w marcu br. na emeryturę pomostową. Pracuje w szczególnych warunkach. Spełnia wszystkie warunki do przyznania emerytury pomostowej. Po rozwiązaniu umowy o pracę chcemy ją ponownie zatrudnić na tym samym stanowisku, ale na 1/2 etatu. Czy możemy zatrudnić tę pracownicę? Czy utraci ona prawo do emerytury pomostowej?

RADA

Mogą Państwo zatrudnić pracownicę po uzyskaniu prawa do emerytury pomostowej na tym samym stanowisku co przed rozwiązaniem umowy o pracę. Jednak na okres zatrudnienia w szczególnych warunkach ZUS zawiesi prawo i wypłatę emerytury dla tej osoby. Pracownica nie straci prawa do emerytury pomostowej.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie pracownika na tym samym stanowisku co przed przejściem na emeryturę pomostową jest ponownym zatrudnieniem w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Po przejściu na emeryturę pomostową ograniczenia dotyczące pobierania tej emerytury są takie same jak w przypadku pobierania emerytur na zasadach ogólnych w razie osiągania przychodu z tytułu działalności zarobkowej podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Jednak w przypadku, gdy osoba, której ZUS wypłaca emeryturę pomostową, podejmie pracę w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze, ZUS zawiesi prawo do emerytury bez względu na wysokość przychodu.

WAŻNE!

Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia przez emeryta pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Przepisy nie określają, w jakim wymiarze praca podjęta w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze powoduje zawieszenie świadczenia. Zatem podjęcie takiej pracy, niezależnie od wymiaru czasu pracy, będzie skutkować zawieszeniem świadczenia przez organ rentowy.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobie, która spełnia następujące warunki:

  • urodziła się po 31 grudnia 1948 r.,
  • ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  • osiągnęła wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn,
  • ma okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych lub ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywała pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • nastąpiło z nią rozwiązanie stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 4, art. 17 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »