| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

RADA

Do czasu uprawomocnienia się decyzji w sprawie przyznania prawa do emerytury pracownik może wycofać złożony wcześniej wniosek o emeryturę. W przypadku wniosku osób, które na emeryturę przechodzą na dotychczasowych zasadach, data zgłoszenia wniosku o emeryturę, a w przypadku przygotowania wniosku przez pracodawcę - data sporządzenia wniosku o emeryturę ma wpływ na wysokość kwoty bazowej, którą przyjmie ZUS. Wniosek sporządzili Państwo w lutym 2009 r. - taka jest data na wniosku, pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury w styczniu 2009 r. ZUS przyzna pracownikowi prawo do emerytury od miesiąca przygotowania wniosku, czyli od lutego 2009 r.

UZASADNIENIE

O wysokości kwoty bazowej decyduje miesiąc zgłoszenia wniosku albo dzień nabycia prawa do emerytury, jeżeli przypada on później niż data zgłoszenia wniosku. Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę na dotychczasowych zasadach uważa się m.in. datę przygotowania wniosku przez pracodawcę (art. 116 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury - w dniu ukończenia 65 lat, tj. w styczniu 2009 r. Wniosek o emeryturę został sporządzony przez Państwa w lutym 2009 r., dlatego ZUS przyzna pracownikowi prawo do emerytury od 1 lutego 2009 r. Prawo do emerytury przysługuje bowiem od dnia spełnienia warunków do nabycia prawa do emerytury, nie wcześniej jednak niż od miesiąca zgłoszenia wniosku.

WAŻNE!

Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę na dotychczasowych zasadach uważa się m.in. datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę.

ZUS naliczy pracownikowi emeryturę od kwoty bazowej wynoszącej 2275,37 zł. Nie ma przy tym znaczenia, że wniosek o emeryturę złożyli Państwo w ZUS 3 marca 2009 r. Nowa kwota bazowa zostanie przyjęta do obliczenia wysokości emerytury, jeżeli datą zgłoszenia (sporządzenia przez pracodawcę) wniosku będzie 1 marca 2009 r. lub inny dzień przypadający po tej dacie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK