| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

RADA

Do czasu uprawomocnienia się decyzji w sprawie przyznania prawa do emerytury pracownik może wycofać złożony wcześniej wniosek o emeryturę. W przypadku wniosku osób, które na emeryturę przechodzą na dotychczasowych zasadach, data zgłoszenia wniosku o emeryturę, a w przypadku przygotowania wniosku przez pracodawcę - data sporządzenia wniosku o emeryturę ma wpływ na wysokość kwoty bazowej, którą przyjmie ZUS. Wniosek sporządzili Państwo w lutym 2009 r. - taka jest data na wniosku, pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury w styczniu 2009 r. ZUS przyzna pracownikowi prawo do emerytury od miesiąca przygotowania wniosku, czyli od lutego 2009 r.

UZASADNIENIE

O wysokości kwoty bazowej decyduje miesiąc zgłoszenia wniosku albo dzień nabycia prawa do emerytury, jeżeli przypada on później niż data zgłoszenia wniosku. Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę na dotychczasowych zasadach uważa się m.in. datę przygotowania wniosku przez pracodawcę (art. 116 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury - w dniu ukończenia 65 lat, tj. w styczniu 2009 r. Wniosek o emeryturę został sporządzony przez Państwa w lutym 2009 r., dlatego ZUS przyzna pracownikowi prawo do emerytury od 1 lutego 2009 r. Prawo do emerytury przysługuje bowiem od dnia spełnienia warunków do nabycia prawa do emerytury, nie wcześniej jednak niż od miesiąca zgłoszenia wniosku.

WAŻNE!

Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę na dotychczasowych zasadach uważa się m.in. datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę.

ZUS naliczy pracownikowi emeryturę od kwoty bazowej wynoszącej 2275,37 zł. Nie ma przy tym znaczenia, że wniosek o emeryturę złożyli Państwo w ZUS 3 marca 2009 r. Nowa kwota bazowa zostanie przyjęta do obliczenia wysokości emerytury, jeżeli datą zgłoszenia (sporządzenia przez pracodawcę) wniosku będzie 1 marca 2009 r. lub inny dzień przypadający po tej dacie.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »