| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

W przypadku emerytów, którzy już mają ustalone prawo do wcześniejszej emerytury i mają zawieszoną emeryturę z powodu osiągania przychodu przekraczającego 130% przeciętnego wynagrodzenia, a nie z powodu zastosowania art. 103 ust. 2a, tj. z powodu kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy co przed przejściem na emeryturę, ZUS z urzędu podejmie wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym:

  • emeryt - mężczyzna będzie miał ukończone 65 lat życia oraz
  • emeryt - kobieta będzie miała ukończone 60 lat życia.

Przykładowy wzór wniosku o podjęcie wypłaty emerytury

@RY1@i65/2009/003/i65.2009.003.000.0016.101.jpg@RY2@

Kolejna kwestia to obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej pracownikom, którzy nabyli prawo do emerytury, a nie rozwiązali umowy o pracę. Nie jest ona w tej chwili przesądzona. Jednak prawo do odprawy pracownik uzyskuje po rozwiązaniu umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Chodzi o związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na emeryturę. Dlatego jeżeli pracownik albo Państwo rozwiążą umowę o pracę w związku z przejściem pracownika na emeryturę nawet już po uzyskaniu przez pracownika prawa do emerytury - to należy przyjąć, że powinni Państwo wypłacić mu odprawę emerytalną.

Powinni Państwo pamiętać, że w związku z uzyskaniem prawa do emerytury zmieni się kod tytułu do ubezpieczeń pracownika. Jeżeli pracownik nie ma prawa do emerytury albo renty, pracodawca zgłasza go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem 01 10 00. Natomiast tytuł do ubezpieczeń pracownika, który ma ustalone prawo do emerytury niezależnie od tego, czy ZUS wypłaca świadczenie czy nie, ma kod 01 10 10. O uzyskaniu prawa do emerytury pracownik powinien powiadomić pracodawcę. Pracodawca jako płatnik składek powinien w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian przesłać do ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń z kodem 01 10 00 oraz zgłosić pracownika z prawidłowym kodem - 01 10 00. W przypadku uzyskania przez pracownika statusu emeryta nie zawsze jest to możliwe w terminie 7 dni, dlatego pracodawca powinien zrobić to niezwłocznie, np. po dostarczeniu przez pracownika decyzji ZUS przyznającej prawo do emerytury.

Podstawa prawna:

  • art. 45 ustawy z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228, poz. 1507),
  • art. 103 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z ubezpieczeń społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • art. 921 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ust. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • załącznik nr 1 oraz załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »