| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Uchwała SN z dnia 12 lipca 2005 r. sygn. II UZP 5/05

Uchwała SN z dnia 12 lipca 2005 r. sygn. II UZP 5/05

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący) SSN Andrzej Kijowski (sprawozdawca) SSN Barbara Wagner Protokolant Dorota Białek Przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego w sprawie z wniosku Józefa M. przeciwko Wojskowemu Biuru Emerytalnemu w Bydgoszczy o emeryturę wojskową, po rozpoznaniu na

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Andrzej Kijowski (sprawozdawca)

SSN Barbara Wagner

Protokolant Dorota Białek

Przy udziale Prokuratora Prokuratury Krajowej Piotra Wiśniewskiego

w sprawie z wniosku Józefa M.

przeciwko Wojskowemu Biuru Emerytalnemu w Bydgoszczy

o emeryturę wojskową,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 12 lipca 2005 r.,

zagadnienia prawnego przedstawionego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku

z dnia 15 kwietnia 2005 r.,

"czy pojęcie "na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym" użyte w art. 5 ustawy z dnia 10.12.1993r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 8/04 poz. 66 - tekst jednol.) należy odnosić do stanowiska, które żołnierz zawodowy zajmował z wyznaczeniem na to stanowisko rozkazem personalnym Ministra Obrony Narodowej, czy też do stanowiska, na którym pełnił obowiązki na podstawie rozkazu dowódcy jednostki ?"

podjął uchwałę:

Przez pojęcie "na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym" (art. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1993r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, jednolity tekst: Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 66 ze zm.) należy rozumieć stanowisko, które żołnierz zawodowy zajmował zgodnie z wyznaczeniem na podstawie rozkazu personalnego Ministra Obrony Narodowej.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, przy rozpoznawaniu sprawy z wniosku Józefa M. przeciwko Wojskowemu Biuru Emerytalnemu w Bydgoszczy, postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2005 r. wydanym w związku z apelacją wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy z dnia 19 listopada 2003 r. przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 § 1 k.p.c. zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, sprowadzające się do rozważenia, „czy pojęcie 'na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym', użyte w art. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin (jednolity tekst: Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.) należy odnosić do stanowiska, które żołnierz zawodowy zajmował zgodnie z wyznaczeniem na to stanowisko rozkazem personalnym Ministra Obrony Narodowej, czy też do stanowiska, na którym pełnił obowiązki na podstawie rozkazu dowódcy jednostki.” Pytanie to wyłoniło się na tle następującego stanu faktycznego.

Wnioskodawca Józef M. odwołał się od decyzji WBE w Bydgoszczy z dnia 9 stycznia 2002 r., ustalającej jego prawo do emerytury, kwestionując uznanie za podstawę jej wyliczenia grupę zaszeregowania U-12 i domagając się przyjęcia grupy U-9. W dniu zwolnienia ze służby, które nastąpiło w dniu 31 grudnia 2001 r., wnioskodawca zajmował stanowisko szefa Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego na uposażeniowym etacie pułkownika. Na stanowisko to wnioskodawca został powołany decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr pf. 262 z dnia 3 października 1998 r. Do dnia zwolnienia ze służby otrzymywał uposażenie należne na wymienionym stanowisku służbowym, które jest zaszeregowane do grupy U-12. W okresie od 15 marca 2001 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. wykonywał dodatkowo obowiązki szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa POW (grupa zaszeregowania U-9), powierzone rozkazem Dowódcy POW Nr 2-6 z dnia 2 kwietnia 2001 r.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK