| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. I UK 152/04

Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. I UK 152/04

Z art. 316 § 1 k.p.c. nie wynika obowiązek przeprowadzenia dowodów w celu ustalenia niezdolności do pracy, która miała powstać po wydaniu zaskarżonej odwołaniem decyzji odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Z art. 316 § 1 k.p.c. nie wynika obowiązek przeprowadzenia dowodów w celu ustalenia niezdolności do pracy, która miała powstać po wydaniu zaskarżonej odwołaniem decyzji odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przewodniczący Prezes SN Walerian Sanetra

Sędziowie: SN Józef Iwulski, SA Małgorzata Wrębiakowska-Marzec (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2005 r. sprawy z odwołania Krzysztofa R. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Z,W. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, na skutek kasacji ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 marca 2004 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 13 grudnia 2002 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych-Oddział w Z.W. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 listopada 2002 r. odmówił Krzysztofowi R. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2003 r. Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił odwołanie wnioskodawcy od wskazanej decyzji po dokonaniu następujących ustaleń. Wnioskodawca, legitymujący się wykształceniem średnim z zakresu leśnictwa oraz posiadający ukończony kurs średniego dozoru technicznego w zakresie prowadzenia instruktażu bhp, pracował jako składnicowy, dyspozytor i kierownik brygady, a ostatnio jako strażnik leśny w Lasach Państwowych Nadleśnictwa P. Obowiązki wykonywał w biurze Nadleśnictwa oraz na zewnątrz budynku w różnych warunkach atmosferycznych, przy czym praca była lekka, z przewagą wysiłku umysłowego, wymagająca wyjazdu w teren i chodzenia. W dniu 9 listopada 2000 r. wnioskodawca uległ wypadkowi przy pracy, doznając urazu obu nóg, leczonego operacyjnie. W okresie od 9 listopada 2000 r. do 7 maja 2001 r. wnioskodawca pobierał zasiłek chorobowy, a następnie w okresie do 2 maja 2002 r. świadczenie rehabilitacyjne. Biegły sądowy lekarz specjalista z zakresu ortopedii i rehabilitacji rozpoznał u wnioskodawcy przebyte wygojone złamanie otwarte kości podudzia lewego leczone operacyjnie, przebyte wygojone złamanie piszczeli lewej leczone operacyjnie, które to schorzenia nie naruszają sprawności organizmu w stopniu powodującym niezdolność do pracy. Z opinii biegłego wynika, iż złamania zespolono gwoździami typu M-V, wygoiły się one w prawidłowym ustawieniu odłamów z pełną ruchomością w stawach kolanowych, zaś w badaniu ortopedycznym wnioskodawca wykazuje chód prawidłowy, bez patologii w ruchomości stawów kończyn górnych i dolnych, odruchy są ściągniste prawidłowo i symetrycznie wyrównane. Ponadto wnioskodawca posiadał na dzień 5 maja 2003 r. skierowanie na usunięcie metalu z zespolonej gwoźdźmi kończyny.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK