| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. I UK 93/04

Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. I UK 93/04

W sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczącej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oceny wymaga stan zdrowia ubezpieczo­nego z daty wydania decyzji, ale nie jest wyłączone wykazanie przesłanek na­bycia świadczenia w oparciu o dowody uzyskane później, jeżeli potwierdzają one istnienie nieprzerwanej niezdolności do pracy obejmującej datę wydania decyzji.  

W sprawie z zakresu ubezpieczeń społecznych dotyczącej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oceny wymaga stan zdrowia ubezpieczo­nego z daty wydania decyzji, ale nie jest wyłączone wykazanie przesłanek na­bycia świadczenia w oparciu o dowody uzyskane później, jeżeli potwierdzają one istnienie nieprzerwanej niezdolności do pracy obejmującej datę wydania decyzji.

 

Przewodniczący SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca),

Sędziowie SN: Herbert Szurgacz, Andrzej Wasilewski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 stycznia 2005 r. sprawy z wniosku Michała C. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, na skutek ka­sacji wnioskodawcy od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 25 września 2003 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i sprawę przekazał Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach wyro­kiem z dnia 25 wrzenia 2003 r. oddalił apelację ubezpieczonego Michała C. od wyro­ku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie z dnia 16 kwietnia 2002 r., oddalającego odwołanie ubezpieczonego od decyzji organu rentowego z dnia 17 maja 2001 r., odmawiającej przedłużenia na dalszy okres renty z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na to, że lekarz orzecznik uznał, iż ubezpieczony jest zdolny do pracy.

W sprawie tej ustalono, że ubezpieczony do daty wydania zaskarżonej decyzji rentowej pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, spowodowanej schorzeniami wynikającymi z trapiącej go od ponad 14 lat cukrzycy, która uszkodziła mu wzrok, naczynia krwionośne i kręgosłup. Na okoliczność oceny stanu zdrowia ubezpieczonego Sąd pierwszej instancji powołał i przeprowadził dowód z opinii biegłych lekarzy sądowych z zakresu chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej i naczyń, chorób wewnętrznych i diabetologa, a także okulistyki, którzy uznali, że ubezpieczony nie jest całkowicie ani częściowo niezdolny do pracy. Sąd Apelacyjny ograniczył się do wyjaśnienia spornej kwestii dalszej niezdolności ubezpieczonego do pracy po dniu 8 czerwca 2001 r., wskazując, że powołani przez Sąd Okręgowy biegli uznali, iż wczesne i umiarkowane zaawansowanie powikłań cukrzycy, a także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa ubezpieczonego nie powodują u niego niezdolności do pracy umysłowej, jak i fizycznej, zgodnej z poziomem posiadanych kwalifi­kacji w zawodzie magistra inżyniera mechanika. Równocześnie przedłożona w postępowaniu apelacyjnym dokumentacja lekarska wskazywała na pogorszenie się stanu zdrowia ubezpieczonego wskutek schorzeń kardiologicznych i mogła być podstawą przyznania mu renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia 1 marca 2003 r. Oznaczało to, że wyniki przeprowadzonego postępowania dowodowego nie wykazały, aby ubezpieczony po dniu 8 czerwca 2001 r. nadal był częściowo niezdolny do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.), a Sąd Okręgowy słusznie uznał, że ubezpieczony nie spełniał warunków do przyznania mu renty na dalszy okres. W konsekwencji Sąd Apelacyjny oddalił apelację ubezpie­czonego.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK