| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 15 września 2006 r., sygn. I UK 103/06

Wyrok SN z dnia 15 września 2006 r., sygn. I UK 103/06

Ubezpieczony może być uznany za częściowo niezdolnego do pracy, gdy zachował zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy (np. wymagającej niższych albo niewymagającej żadnych kwalifikacji), lecz jednocześnie utracił w znacznym stopniu zdolność do wykonywania pracy, do której posiada kwalifi­kacje.

Ubezpieczony może być uznany za częściowo niezdolnego do pracy, gdy zachował zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy (np. wymagającej niższych albo niewymagającej żadnych kwalifikacji), lecz jednocześnie utracił w znacznym stopniu zdolność do wykonywania pracy, do której posiada kwalifi­kacje.

Przewodniczący SSN Teresa Flemming-Kulesza,

Sędziowie SN: Katarzyna Gonera (sprawozdawca), Józef Iwulski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 września 2006 r. sprawy z odwołania Sylwestra N. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w Ł. o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wy­padkiem przy pracy, na skutek skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 9 listopada 2005 r. [...]

uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi wyrokiem z 14 czerwca 2004 r. [...] oddalił odwołanie Sylwestra N. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w Ł. z 27 listopada 2003 r., odmawiającej wnioskodawcy prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy. Sąd pierwszej instancji ustalił, że wnioskodawca Sylwester N. pobierał rentę z tytułu czasowej częściowej niezdolności do pracy, w związku z wypadkiem przy pracy z 22 lutego 2001 r., orzeczoną do 31 grudnia 2003 r. W dniu 16 października 2003 r. złożył wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem. Orzeczeniem z 18 listopada 2003 r. lekarz orzecznik ZUS uznał wnioskodawcę za osobę zdolną do pracy. W oparciu o powyższe orze­czenie organ rentowy wydał zaskarżoną decyzję, w której odmówił wnioskodawcy prawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy.

Rozpoznając odwołanie wnioskodawcy Sąd ustalił w oparciu o dowód z opinii biegłego lekarza okulisty, że u wnioskodawcy stwierdza się zaburzenia narządu wzroku, które nie obniżają sprawności układu wzrokowego w stopniu ograniczającym zdolność wnioskodawcy do pracy w charakterze pracownika fizycznego niewykwalifi­kowanego - z wyłączeniem pracy na wysokości, przy maszynach w ruchu, grożących urazem oraz innych prac wymagających widzenia obuocznego, a także wymagających zdolności do rozróżniania barw. Badany może natomiast nadal pracować jako pakowacz, robotnik transportu, robotnik magazynowy, ślusarz. Przeciwwskazana jest natomiast dalsza praca w charakterze montera napowietrznych sieci elektrycznych oraz spawacza. Do treści opinii biegłego lekarza okulisty żadna ze stron nie wniosła zastrzeżeń.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK