| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Urlop wychowawczy a umowa zlecenie

Urlop wychowawczy a umowa zlecenie

Czy pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym, która zawarła umowę zlecenie, z której to będzie otrzymywać dochód w wysokości 600 zł, w dalszym ciągu przysługuje ubezpieczenie z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym? Czy umowa zlecenia podlega składkom na ubezpieczenie społeczne?

Pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym podpisała umowę-zlecenie z innym pracodawcą. Z tytułu wykonania tej umowy ma otrzymać 600 zł. Czy umowa ta podlega składkom na ubezpieczenia społeczne? Co w takiej sytuacji dzieje się z ubezpieczeniem z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

Z chwilą powstania innego tytułu do ubezpieczeń społecznych osoba przebywająca na urlopie wychowawczym przestaje podlegać ubezpieczeniom społecznym (ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym) z tego tytułu. W takiej sytuacji obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia będzie umowa-zlecenie.

W razie zbiegu tytułów do ubezpieczeń (urlopu wychowawczego oraz umowy-zlecenia) dana osoba przestaje podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykorzystywania urlopu wychowawczego, a obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia staje się umowa-zlecenie. Nie ma tutaj znaczenia wysokość kwoty miesięcznych przychodów osiąganych na podstawie zlecenia czy to, że osoba ta nie pobiera dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

Rekomendowany produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od umowy-zlecenia nie istnieje, gdy zleceniobiorca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i zarabia w związku z tym kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1680 zł. Dotyczy to zlecenia zawartego z innym podmiotem niż pracodawca danej osoby, które ponadto nie jest wykonywane na rzecz pracodawcy tego zleceniobiorcy. W innym przypadku (zlecenie zawarte z własnym pracodawcą) umowa ta podlega zawsze składkom na ubezpieczenia społeczne na takich samych zasadach jak umowa o pracę.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu. Nie podlegają jednak ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu. Składki te obliczają płatnicy składek, ale są one finansowane przez budżet państwa.

Podstawę wymiaru składek osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Podstawa ta nie może być wyższa niż kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz nie może być niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest zobowiązana poinformować płatnika składek zarówno o ustaleniu prawa do emerytury lub renty, jak i o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż przebywanie na tym urlopie.

Podstawa prawna:

  • art. 6, art. 9 ust. 6, art. 18 ust. 5b, 14–15 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1717)

Aktualizacja: 24.11.2015

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Serwis Kadrowego
Gazeta Samorządu i Administracji598.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »