| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Czy trzeba skorygować świadectwo pracy z błędami ortograficznymi?

Czy trzeba skorygować świadectwo pracy z błędami ortograficznymi?

Jakie są szczegółowe regulacje dotyczące korekty świadectwa pracy? Czy świadectwo pracy zawierające błędy ortograficzne podlega korekcie?


Prowadzę sprawy kadrowe. Wydałam ostatnio kilka świadectw pracy i okazało się, że w jednym z nich są błędy ortograficzne. Czy należy dokonać korekty tego świadectwa z dopiskiem „korekta”?

Powinna Pani skorygować świadectwo pracy zawierające błędy ortograficzne. Należy to zrobić przez wydanie pracownikowi nowego świadectwa pracy.

Pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, który zauważy błędy lub pomyłki mogące mieć wpływ na późniejsze prawidłowe korzystanie przez pracownika ze świadectwa pracy, jest zobowiązany bezzwłocznie je sprostować. Należy to uczynić przez wystawienie nowego dokumentu. Również w przypadku błędów ortograficznych pracodawca powinien wydać nowe świadectwo pracy.

Jeżeli pracodawca podejmie decyzję o korekcie dokumentu, wówczas należy pracownikowi podać informacje o powodach korekty oraz o tym, które elementy świadectwa pracy zostały skorygowane. Data wystawienia nowego świadectwa pracy powinna być faktyczna, a więc zgodna z datą dokonania korekty. W piśmie przewodnim, dołączonym do sprostowanego świadectwa pracy, należy poprosić pracownika o zwrot bądź zniszczenie błędnego dokumentu, który pracownik posiada. Jeśli pracownik nie odda błędnego świadectwa pracy, pracodawca może jedynie sporządzić o tym informację do akt osobowych i ewentualnie dodać zwrotkę z poczty potwierdzającą odbiór przez pracownika poprawionej wersji świadectwa.

Pracownik, który zauważy błędy w otrzymanym świadectwie pracy, może wystąpić do pracodawcy w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy z wnioskiem o jego sprostowanie. W razie uwzględnienia wniosku pracownika o sprostowanie świadectwa pracy pracodawca wydaje mu w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku w tej sprawie nowe świadectwo pracy, a następnie jest zobowiązany, najpóźniej w dniu wydania pracownikowi nowego świadectwa pracy, usunąć z akt osobowych pracownika i zniszczyć poprzednio wydane świadectwo pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 97 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Serwis Kadrowego
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK