| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zaświadczenie od pracodawcy żony pracownika potwierdzające niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat

Zaświadczenie od pracodawcy żony pracownika potwierdzające niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat

Czy pracodawca pracownika składającego oświadczenie o korzystaniu z 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat może żądać dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy żony pracownika, które potwierdzałoby niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat?

Zatrudniliśmy od 13 stycznia 2014 r. pracownika, dla którego jest to pierwsza praca w bieżącym roku. Pracownik ten złożył oświadczenie, że będzie korzystał z uprawnienia określonego w art. 188 Kodeksu pracy, tj. z 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat. Czy możemy żądać od pracownika, aby dostarczył zaświadczenie od pracodawcy żony potwierdzające niekorzystanie przez żonę z tego uprawnienia?

Nie. Pracodawca nie może żądać od pracownika. aby ten przedłożył zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego żonę o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania przez nią z tego uprawnienia. Również pracodawca żony nie będzie miał obowiązku wydania takiego zaświadczenia w przypadku żądania pracodawcy zatrudniającego męża.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Aby pracownik będący rodzicem lub opiekunem mógł skorzystać z tego uprawnienia, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnienia do opieki. Oświadczenie takie składa się do części B akt osobowych pracownika. Pracodawca nie może natomiast wymagać od pracownika, żeby przedstawił zaświadczenie o niekorzystaniu z tego uprawnienia przez małżonka pracownika. Powinni zatem Państwo udzielić pracownikowi 2 dni opieki na dziecko w tym roku, ponieważ złożył oświadczenie o zamiarze wykorzystania tych dni wolnych.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Podstawa prawna:

art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

Aktualizacja: 27.01.2014

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »