| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zaświadczenie od pracodawcy żony pracownika potwierdzające niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat

Zaświadczenie od pracodawcy żony pracownika potwierdzające niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat

Czy pracodawca pracownika składającego oświadczenie o korzystaniu z 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat może żądać dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy żony pracownika, które potwierdzałoby niekorzystanie przez żonę z 2 dni opieki na dziecko do 14 lat?

Zatrudniliśmy od 13 stycznia 2014 r. pracownika, dla którego jest to pierwsza praca w bieżącym roku. Pracownik ten złożył oświadczenie, że będzie korzystał z uprawnienia określonego w art. 188 Kodeksu pracy, tj. z 2 dni opieki na dziecko w wieku do 14 lat. Czy możemy żądać od pracownika, aby dostarczył zaświadczenie od pracodawcy żony potwierdzające niekorzystanie przez żonę z tego uprawnienia?

Nie. Pracodawca nie może żądać od pracownika. aby ten przedłożył zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego żonę o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania przez nią z tego uprawnienia. Również pracodawca żony nie będzie miał obowiązku wydania takiego zaświadczenia w przypadku żądania pracodawcy zatrudniającego męża.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Aby pracownik będący rodzicem lub opiekunem mógł skorzystać z tego uprawnienia, powinien złożyć pracodawcy oświadczenie o zamiarze lub o braku zamiaru korzystania z uprawnienia do opieki. Oświadczenie takie składa się do części B akt osobowych pracownika. Pracodawca nie może natomiast wymagać od pracownika, żeby przedstawił zaświadczenie o niekorzystaniu z tego uprawnienia przez małżonka pracownika. Powinni zatem Państwo udzielić pracownikowi 2 dni opieki na dziecko w tym roku, ponieważ złożył oświadczenie o zamiarze wykorzystania tych dni wolnych.

Polecane: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Podstawa prawna:

art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK