| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Praca w systemie równoważnych norm czasu pracy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Praca w systemie równoważnych norm czasu pracy pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Praca w systemie równoważnych norm czasu pracy pracownika to praca zmianowa po 12 godzin. Czy może być zaplanowana dla pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Czy może pracować w nocy i godzinach nadliczbowych?

Czy można zaplanować pracę w systemie równoważnych norm czasu pracy (po 12 godzin – praca na zmiany) pracownikowi, który ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności? Czy taki pracownik może pracować w nocy i w godzinach nadliczbowych?

Nie – chyba że taki pracownik będzie zatrudniony przy pilnowaniu. W innym przypadku istnieje zakaz zatrudniania pracowników, którzy mają orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności, w równoważnym systemie czasu pracy (tj. pracownik nie może mieć określonego czasu pracy na 12 godzin na każdej zmianie).

Zasadą jest, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Podstawowe regulacje dotyczące czasu pracy osoby niepełnosprawnej są zawarte w art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa). W przypadku osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności istnieje możliwość obniżenia ich czasu pracy do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Może to nastąpić na wniosek pracownika, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku – lekarz sprawujący nad nimi opiekę stwierdzi celowość obniżenia normy czasu pracy (art. 15 ust. 2 ustawy).

Należy tu pamiętać, że na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 791) art. 15 ust. 2 ustawy – w zakresie, w jakim uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy – jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 69 Konstytucji RP – i w tym zakresie utraci moc 10 lipca 2014 r.

Co do zasady, osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Ustawa przewiduje jednak w tym zakresie pewne wyjątki. Zgodnie z treścią art. 16 ustawy, w szczególnych sytuacjach istnieje możliwość świadczenia pracy przez osoby niepełnosprawne również w porze nocnej, jak też w godzinach nadliczbowych. Będzie to jednak możliwe jedynie w sytuacji, gdy z taką propozycją wystąpi niepełnosprawny pracownik, a lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników (albo lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą) wyrazi zgodę na pracę tego pracownika w porze nocnej i godzinach nadliczbowych.

Przepisów art. 15 ustawy, które określają maksymalny wymiar czasu pracy dobowej i tygodniowej niepełnosprawnego pracownika, nie stosuje się też do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu.

Podstawa prawna:

art 15, art. 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 675)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej78.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »