| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Rozliczenie zwrotu nienależnego świadczenia z ZFŚS

Rozliczenie zwrotu nienależnego świadczenia z ZFŚS

Jak należy rozliczyć zwrot nienależnego świadczenia z ZFŚS? Czy pracownik powinien odliczyć od dochodu kwotę nienależnego świadczenia?

Pracownik spółki zwrócił jej kwotę nienależnego świadczenia sfinansowanego z ZFŚS. Świadczenie otrzymał w grudniu 2013 r. Było ono opodatkowane, ale nie podlegało składkom ZUS. Pracownik dokonał zwrotu w lutym 2014 r. Jak należy rozliczyć zwrot tego świadczenia?

Pracownik powinien odliczyć od dochodu kwotę nienależnego świadczenia, którą zwrócił pracodawcy w lutym 2014 r., w swoim zeznaniu rocznym za 2014 r. Od dochodu pracownik odliczy kwotę netto, powiększoną o zaliczkę na podatek dochodowy. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Odliczeniu od dochodu podlegają kwoty zwróconych świadczeń, wcześniej nienależnie pobrane, które uprzednio zwiększały dochód do opodatkowania. Gdy zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pracownik dokona na rzecz pracodawcy w roku podatkowym, w którym nienależne świadczenie zostało pracownikowi wypłacone, to płatnik rozliczy dokonany zwrot zgodnie z art. 41b updof. Gdy zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pracownik dokona po upływie roku podatkowego, w którym je otrzymał, tak jak ma to miejsce w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym, płatnik nie rozliczy pracownikowi tego zwrotu. W takiej sytuacji uprawnienie do rozliczenia świadczenia przysługuje samemu podatnikowi w zeznaniu podatkowym. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 7 września 2011 r., sygn. IPTPB2/415-311/11-2/MP.

Odliczenia od dochodu pracownik powinien dokonać w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dokonał zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Podstawą odliczenia jest dowód potwierdzający wpłatę (przelew, przekaz), ewentualnie wystawione przez pracodawcę zaświadczenie. Odliczenie pracownik powinien rozliczyć w załączniku PIT/O. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 updof, obejmuje kwotę netto wynagrodzenia, powiększoną o pobraną zaliczkę na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:

  • art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1717
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK