| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Rozliczenie zwrotu nienależnego świadczenia z ZFŚS

Rozliczenie zwrotu nienależnego świadczenia z ZFŚS

Jak należy rozliczyć zwrot nienależnego świadczenia z ZFŚS? Czy pracownik powinien odliczyć od dochodu kwotę nienależnego świadczenia?

Pracownik spółki zwrócił jej kwotę nienależnego świadczenia sfinansowanego z ZFŚS. Świadczenie otrzymał w grudniu 2013 r. Było ono opodatkowane, ale nie podlegało składkom ZUS. Pracownik dokonał zwrotu w lutym 2014 r. Jak należy rozliczyć zwrot tego świadczenia?

Pracownik powinien odliczyć od dochodu kwotę nienależnego świadczenia, którą zwrócił pracodawcy w lutym 2014 r., w swoim zeznaniu rocznym za 2014 r. Od dochodu pracownik odliczy kwotę netto, powiększoną o zaliczkę na podatek dochodowy. Szczegóły – w uzasadnieniu.

Odliczeniu od dochodu podlegają kwoty zwróconych świadczeń, wcześniej nienależnie pobrane, które uprzednio zwiększały dochód do opodatkowania. Gdy zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pracownik dokona na rzecz pracodawcy w roku podatkowym, w którym nienależne świadczenie zostało pracownikowi wypłacone, to płatnik rozliczy dokonany zwrot zgodnie z art. 41b updof. Gdy zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pracownik dokona po upływie roku podatkowego, w którym je otrzymał, tak jak ma to miejsce w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym, płatnik nie rozliczy pracownikowi tego zwrotu. W takiej sytuacji uprawnienie do rozliczenia świadczenia przysługuje samemu podatnikowi w zeznaniu podatkowym. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 7 września 2011 r., sygn. IPTPB2/415-311/11-2/MP.

Odliczenia od dochodu pracownik powinien dokonać w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym dokonał zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Podstawą odliczenia jest dowód potwierdzający wpłatę (przelew, przekaz), ewentualnie wystawione przez pracodawcę zaświadczenie. Odliczenie pracownik powinien rozliczyć w załączniku PIT/O. Zwrot nienależnie pobranych świadczeń, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 updof, obejmuje kwotę netto wynagrodzenia, powiększoną o pobraną zaliczkę na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:

  • art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1717
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »