REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa cywilnoprawna z własnym pracownikiem a składki ubezpieczeniowe

Andrzej Okułowicz

REKLAMA

Często z pracownikami zatrudnianymi już przez pracodawców w ramach umów o pracę  zawiera się kolejne umowy - umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Czy łącząca pracodawcę z pracownikiem umowa cywilnoprawna rodzi obowiązek odprowadzania składek ubezpieczeniowych?

W październiku 2013 r. zawarliśmy z naszym pracownikiem na okres do 30 września 2014 r. umowę zlecenia, której czynności nie wchodzą w zakres obowiązków pracowniczych. Następnie w lutym 2014 r. podpisaliśmy z tą osobą umowę o dzieło. Czy od umowy o dzieło powinniśmy opłacać składki tylko na ubezpieczenie zdrowotne (tak jak przy dwóch trwających jednocześnie umowach zlecenia)?

Autopromocja

Nie. Przychód z umowy zlecenia oraz z umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą należy doliczyć do przychodu pracownika z tytułu umowy o pracę. Tak ustalona kwota stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne zatrudnionego. W tym przypadku nie mają zastosowania reguły rozstrzygające zbiegi tytułów do ubezpieczeń, gdyż wszystkie umowy zostały zawarte z własnym pracownikiem.

Pracownik podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ponadto za taką osobę obowiązkowe są też składki na FP i FGŚP.

Nieprawidłowe jest zatem przekonanie, że za pracownika wykonującego zawartą z pracodawcą umowę zlecenia należy odprowadzić jedynie składkę zdrowotną, a z umowy o dzieło nie należy odprowadzać żadnych składek. W tej sytuacji nie zachodzi bowiem zbieg dwóch (lub więcej) tytułów do ubezpieczeń społecznych. Nie mają tym samym zastosowania reguły rozstrzygające zbiegi tytułów do tych ubezpieczeń określone w art. 9 ustawy systemowej. Składki jak za pracownika należy naliczyć zarówno od wykonywanej przez niego na rzecz własnego pracodawcy umowy zlecenia, jak i od umowy o dzieło.

Do celów ustalenia obowiązku ubezpieczeń za pracownika uznaje się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osobę zatrudnioną w ramach stosunku pracy (na umowę o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę),
  • zleceniobiorcę, pod warunkiem że wykonuje on umowę zlecenia, umowę o świadczenie usług bądź umowę o dzieło na rzecz swojego pracodawcy (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej).

Przez pojęcie pracy „na rzecz swojego pracodawcy” należy rozumieć sytuację, gdy umowa cywilnoprawna jest zawarta z innym podmiotem niż pracodawca, ale rezultat pracy zleceniobiorcy uzyskuje pracodawca.

PRZYKŁAD

Robert S. jest zatrudniony w miejskim szpitalu publicznym jako lekarz anestezjolog. Dodatkowo zawarł ze spółką jawną Medics umowę o świadczenie usług. W ramach tej umowy odbywa dodatkowe dyżury w szpitalu, w którym jest zatrudniony. Szpital odprowadza zatem składki do ZUS na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP od łącznej podstawy wymiaru składek z umowy o pracę oraz z umowy o świadczenie usług.

Sąd Najwyższy m.in. w uchwale z 2 września 2009 r. (II UZP 6/09, OSNP 2010/3–4/46), wskazał, że:

(...) przesłanką decydującą o uznaniu takiej osoby za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest to, że – będąc pracownikiem związanym stosunkiem pracy z danym pracodawcą – jednocześnie świadczy na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej, zawartej z nim lub inną osobą. W konsekwencji, nawet gdy osoba ta (pracownik) zawarła umowę o dzieło z osobą trzecią, to pracę w jej ramach wykonuje faktycznie dla swojego pracodawcy (uzyskuje on rezultaty jej pracy) (...).

Ponadto Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że wykonywanie umowy na rzecz pracodawcy dotyczy z reguły takiej pracy wykonywanej na podstawie umowy cywilnoprawnej, która mogłaby być świadczona przez jej wykonawcę w ramach stosunku pracy z tym pracodawcą, z tym że musiałby on wówczas przestrzegać przepisów prawa pracy, np. o godzinach nadliczbowych.

Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może wykonywać pracy na rzecz własnego pracodawcy na innej podstawie niż stosunek pracy w ramach umowy zlecenia (o świadczenie usług albo dzieło), jeżeli przedmiot umowy jest inny niż należący do jego obowiązków pracowniczych. Sąd w cytowanym orzeczeniu wskazał jedynie na najczęściej spotykany przypadek, który uzasadnia zawieranie umów cywilnoprawnych między podmiotami, które korzystają z pracy własnych pracowników.

Omawiany problem był też rozpatrywany w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez ZUS.

Interpretacja indywidualna ZUS z 15 maja 2013 r., znak: DI/200000/451/589/2013

Stan faktyczny

Własne stanowisko przedsiębiorcy w sprawie

Spółka świadczy usługi zdrowotne, realizując kontrakt z NFZ. Do świadczenia usług jest zatrudniony personel medyczny, w tym pielęgniarki i położne, na podstawie umów o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy do pielęgniarek i położnych, wykonujących w ramach umów cywilnoprawnych świadczenia edukacji medycznej pacjentek na rzecz innej spółki będzie miał zastosowanie art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, a Spółka będzie płatnikiem składek od wynagrodzeń wypłacanych pielęgniarkom i położnym z umów cywilnoprawnych?

Zdaniem płatnika, nie można uznać, że pielęgniarki i położne wykonują te same czynności w ramach umowy o pracę i zlecone im przez inną spółkę działania edukacyjne w ramach umów cywilnoprawnych. Nawet fakt, że inna spółka obciąża Spółkę kosztem pracy pielęgniarek i położnych wykonywanej przy edukacji pacjentek, nie może powodować, że w ramach tych czynności zostaną one uznane za pracowników Spółki.

Stanowisko przedsiębiorcy ZUS uznał za nieprawidłowe.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2a, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1717
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 24
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Majówka 2024 – kiedy dni wolne?

    Majówka 2024 – kiedy wypada? Jakie dni wolne wypadają w majówkę? W maju 2024 roku mamy aż 4 święta wolne od pracy. Sprawdź, kiedy wypada długi weekend majowy, a może nawet i dwa długie weekendy!

    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    REKLAMA

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    REKLAMA

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA