| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Założenie firmy w Polsce a składki na ubezpieczenie społeczne

Założenie firmy w Polsce a składki na ubezpieczenie społeczne

Osoby mieszkające i prowadzące działalność gospodarczą za granicą opłacają tam składki na ubezpieczenie społeczne. Czy założenie przez te osoby firmy w Polsce wymaga opłacania składek w naszym kraju?

Prowadzę działalność gospodarczą we Francji (opłacam tam składki i mieszkam), chcę założyć firmę w Polsce. Czy będę musiał odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce?

Nie będzie Pan musiał odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce, jeżeli będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznemym we Francji. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, będzie podlegała zabezpieczeniu społecznemu w danym państwie członkowskim, jeżeli znaczną część działalności będzie prowadziła w tym kraju.

Osoba, która prowadzi działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw, podlega ustawodawstwu tego państwa, w którym mieszka, jeśli prowadzi tam znaczną część swojej działalności.

Przy ustalaniu, czy znaczna część działalności jest prowadzona w państwie zamieszkania, bierze się pod uwagę obrót, czas pracy, liczbę świadczonych usług oraz dochód.

Jeśli z ogólnej oceny wynika, że udział wszystkich wymienionych kryteriów w państwie zamieszkania jest mniejszy niż 25%, uznaje się, że znaczna część działalności jest wykonywana w tym państwie.

W sytuacji gdy będą spełnione powyższe warunki, będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym we Francji i nie będzie Pan podlegał ubezpieczeniom w Polsce.

Chcąc rozpocząć prowadzenie działalności w Polsce, musi Pan uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję prowadzi gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. W przypadku osoby zagranicznej, która chce w Polsce jedynie prowadzić działalność gospodarczą, zachowując miejsce stałego pobytu w kraju macierzystym, właściwość miejscową gminy dla celów ewidencyjnych określa się według głównego miejsca wykonywania tej działalności na terytorium Polski.

Podstawa prawna:

  • art. 9, art. 13–14a rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 1971 r. nr 149; ost. zm. DzU UE L 2008 r. nr 177).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK