| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy

Zgłoszenie gotowości do podjęcia pracy

Czy po przywróceniu do pracy przez sąd, pracownik w ustawowym 7 dniowym terminie mam obowiązek podjęcia pracy, czy tylko zgłoszenia gotowości do jej podjęcia?

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Pracownik odwołał się od tego wypowiedzenia i sąd przywrócił go do pracy. Czy pracownik jest zobowiązany do zachowania 7-dniowego terminu na zgłoszenie gotowości podjęcia zatrudnienia? Czy musi on w tym terminie przystąpić do pracy, czy jedynie zgłosić gotowość jej podjęcia?

Pracownik w okresie 7 dni musi zgłosić gotowość niezwłocznego jej podjęcia, a nie faktycznie podjąć zatrudnienie.

Z treści art. 48 § 1 Kodeksu pracy nie wynika, co należy rozumieć przez pojęcie „zgłoszenie gotowości niezwłocznego jej podjęcia”. Niektórzy pracodawcy uznają, że pracownik powinien w tym okresie stawić się do pracy, inni natomiast, że wystarczy poinformowanie pracodawcy o gotowości podjęcia pracy. Rozbieżności te jednoznacznie rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 3 czerwca 1998 r. (I PKN 161/98, OSNP 1999/11/365) uznając, że: zgłoszenie w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy gotowości niezwłocznego jej podjęcia (art. 48 § 1 k.p.) może być wobec pracodawcy dokonane przez każde zachowanie pracownika objawiające w dostateczny sposób jego zamiar kontynuacji reaktywowanego stosunku pracy.

W uzasadnieniu do wyroku sąd wskazał, że art. 48 § 1 Kodeksu pracy nie wymaga – jak to czyni art. 81 § 1 Kodeksu pracy – aby pracownik „był gotów do wykonywania pracy”, lecz reaktywowanie rozwiązanego stosunku pracy uzależnia dodatkowo od zgłoszenia w 7-dniowym terminie „gotowości niezwłocznego podjęcia pracy”, tzn. wyrażenia zamiaru (woli) realizowania tego stosunku pracy. Zgłoszenie tak pojętej gotowości nie wymaga żadnej szczególnej formy, a więc może nastąpić zarówno pisemnie, ustnie, jak też przez każde inne zachowanie objawiające wobec pracodawcy wolę pracownika w dostateczny sposób (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Podstawa prawna:

  • art. 48, art. 81 § 1, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. z 2013 r., poz. 1028
  • art. 60 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1370

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK