| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Konieczność wystawienia świadectwa pracy

Konieczność wystawienia świadectwa pracy

Czy należy wystawić pracownikowi świadectwo pracy po ustaniu jego terminowej umowy o pracę, a przed zawarciem umowy na czas nieokreślony? Jakie są zasady wystawiania zbiorowego świadectwa pracy? o tym poniżej.

Pracownik został przyjęty do pracy 1 grudnia 2011 r. na umowę terminową. Przepracował 24 miesiące i podpisał z nami umowę na czas nieokreślony. Czy mamy obowiązek wydać świadectwo pracy po przepracowaniu przez niego 24 miesięcy, czy dopiero po zwolnieniu pracownika lub po ustaniu stosunku pracy?

Powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu umowy (umów terminowych), a przed zawarciem umowy na czas nieokreślony.

Wydanie świadectwa pracy przy umowach terminowych powinno nastąpić w ciągu 24 miesięcy od daty zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Nie ma jednak przeszkód prawnych do wydania świadectwa pracy po zakończeniu każdej z terminowych umów o pracę. Przepisy nie przewidują żadnych sankcji dla pracodawcy za wcześniejsze wydanie świadectwa pracy. Takie postępowanie nie jest również działaniem na niekorzyść pracownika.

Zbiorcze świadectwo może zostać wydane tylko za okres zatrudnienia terminowego. Nie dotyczy więc zatrudnienia na podstawie umów na czas nieokreślony.

W omawianej sytuacji pracodawca powinien wydać świadectwo przed umową bezterminową, ponieważ pracownikowi upłynęły 24 miesiące zatrudnienia na podstawie umów na czas określony i doszło do rozwiązania stosunku pracy.

Gdyby pracownik został zatrudniony na umowę na czas nieokreślony przed upływem 24 miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia na podstawie umów terminowych, to wówczas pracodawca nie musiałby mu wydawać świadectwa pracy w związku z zakończeniem pracy na umowy terminowe. W takim przypadku świadectwo pracy należy wydać po upływie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy, czyli w trakcie trwania umowy na czas nieokreślony. Będzie tak, pod warunkiem że pracownik wcześniej nie zażąda wydania świadectwa.

Podstawa prawna:

  • art. 97 § 11, § 13 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »