| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Bilety do teatru i kolacja a podstawa wymiaru składek ZUS i podatek dochodowy

Bilety do teatru i kolacja a podstawa wymiaru składek ZUS i podatek dochodowy

Czy wartość biletów do teatru i kolacji w restauracji uwzględnia się w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku dochodowym?

Jesteśmy małą firmą zatrudniającą 10 pracowników, nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W czerwcu 2013 r. z okazji 10-lecia firmy zakupiliśmy bilety do teatru i zorganizowaliśmy kolację w restauracji dla wszystkich pracowników. Czy wartość tych biletów i koszt kolacji należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS i w podatku dochodowym?

W podstawie wymiaru składek i podatku dochodowego od osób fizycznych powinni Państwo uwzględnić wartość biletów i kolacji.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Przychodem ze stosunku pracy będzie również wartość zakupionych przez pracodawcę biletów oraz koszt kolacji. Nie ma podstaw do wyłączenia wartości biletów i kolacji z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Oprócz wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne są wyłączone przychody określone w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zgodnie z § 3 tego rozporządzenia, do celów składkowych wartość pieniężną świadczeń w naturze zakupionych przez pracodawcę ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku:

  • jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy – według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,
  • jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę – według cen ich zakupu.

Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za czerwiec 2013 r. należy zatem doliczyć wartość biletów i koszt kolacji ustalone na powyższych zasadach oraz od tej kwoty pobrać podatek.

Podstawa prawna:

  • § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860
  • art. 12 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 21
reklama

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »