| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Główna księgowa i godziny nadliczbowe

Główna księgowa i godziny nadliczbowe

Pracownicy działu księgowości za pracę w godzinach nadliczbowych powinni otrzymać czas wolny. Czy główna księgowa pracująca w godzinach nadliczbowych również ma prawo do czasu wolnego?

Pracownicy działu księgowości z uwagi na spiętrzenie zadań w czerwcu wykonywali pracę w godzinach nadliczbowych. W tym okresie pracowała w godzinach nadliczbowych również główna księgowa. Pracownikom na ich wniosek udzieliliśmy czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy pracownica zatrudniona na stanowisku głównego księgowego ma również prawo do czasu wolnego?

Nie. Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy, do których zalicza się również głównego księgowego, wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Kodeks pracy zawiera definicję „pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy”. Są to pracownicy kierujący jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępcy lub pracownicy wchodzący w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz główni księgowi. Nie jest natomiast określone, kto jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej. Powinno to wynikać ze statutu danej jednostki organizacyjnej bądź innego aktu tworzącego lub ustalającego organizację danej jednostki.

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych, w tym główny księgowy, z racji wykonywanych funkcji mają większą swobodę w zakresie organizacji swojego czasu pracy, dlatego przepisy dla tej grupy wprowadziły szczególną regulację dotyczącą pracy w godzinach nadliczbowych. Należy jednak pamiętać, że do pracowników tych stosuje się pozostałe zasady dotyczące czasu pracy, w tym 8-godzinną normę dobową i 40-godzinną przeciętną normę tygodniową.

Rekompensatą za pracę w godzinach nadliczbowych w przypadku kadry zarządzającej i kierowniczej mogą być dodatkowe składniki wynagrodzenia przyjęte u poszczególnych pracodawców, takie jak dodatek funkcyjny czy kierowniczy.

Dlatego główny księgowy, który zaliczany jest do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, nie ma prawa do żadnej rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, niezależnie od tego, w jakim dniu praca ta wypadła. Natomiast kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych mają prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, gdy godziny te przypadały w niedzielę lub święto i w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali oni innego dnia wolnego od pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 128 § 2 pkt 2, art. 1514 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 675).
reklama

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »