| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe a wypłata odprawy pośmiertnej

Finansowanie części składki na ubezpieczenie grupowe a wypłata odprawy pośmiertnej

Czy pracodawca, który finansuje część składki na ubezpieczenie grupowe ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej?

Zmarł nasz wieloletni pracownik. Czy pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, skoro finansuje pracownikom część składki na ubezpieczenie grupowe? Czy w takim przypadku jesteśmy zwolnieni w całości lub części z wypłaty tej odprawy?

Będą Państwo musieli wypłacić odprawę pośmiertną z własnych środków, jeśli odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową będzie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca pracownikowi.

Pracodawca ma możliwość zwolnienia się z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej, gdy:

  • podpisze z ubezpieczycielem umowę, na mocy której ubezpieczy pracowników na życie,
  • będzie opłacał składki z własnych środków oraz
  • w wyniku takiej umowy w razie śmierci pracownika osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie nie niższe niż kwoty odprawy określone w Kodeksie pracy.

Jeżeli to nastąpi, pracodawca jest całkowicie zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. W sytuacji częściowego zaspokojenia przez ubezpieczyciela roszczeń osób uprawnionych do odprawy pracodawca zobowiązany jest do wypłaty różnicy między odprawą a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową.

Pracodawca nie będzie zwolniony z wypłaty odprawy, jeśli podpisze z zakładem ubezpieczeń umowę o tzw. ubezpieczenie grupowe pracowników, w ramach której pracownicy będą finansować lub współfinansować składki na ubezpieczenie.

Odprawa pośmiertna to świadczenie jednorazowe przysługujące członkom rodziny w razie śmierci pracownika:

  • w czasie trwania stosunku pracy lub
  • w trakcie pobierania po jego ustaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy w związku z chorobą.

Jeżeli pracownik w dniu śmierci pozostawał w kilku stosunkach pracy, odprawę nalicza każdy z pracodawców oddzielnie, w wysokości odpowiedniej do stażu pracy pracownika.

Wysokość odprawy jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • 1-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • 3-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • 6-miesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 93 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 675).
reklama

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »