| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego a urlop wychowawczy

Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego a urlop wychowawczy

Kiedy należy wypłacić nagrodę jubileuszową pracownicy samorządowej, jeśli prawo do niej nabyła w czasie przebywania na urlopie wychowawczym?

Jedna z pracownic jednostki samorządowej przebywa na urlopie wychowawczym i w tym czasie nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej. Kiedy należy jej wypłacić to świadczenie?

Nagrodę jubileuszową należy wypłacić pracownicy po powrocie z urlopu wychowawczego.

Okres urlopu wychowawczego wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Okres ten należy jednak doliczyć do stażu pracy w dniu jego zakończenia. Oznacza to, że pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na urlopie wychowawczym, ale wypłata nagrody powinna nastąpić dopiero w dniu powrotu pracownicy do pracy z urlopu wychowawczego (art. 1865 Kodeksu pracy). Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 19 sierpnia 1992 r. (I PZP 49/92).

Okres urlopu wychowawczego nie jest wliczany do okresu zatrudnienia do czasu jego zakończenia. Dlatego brak jest podstaw do wypłaty nagrody jubileuszowej w okresie jego trwania, gdyż na dany moment nie można wliczyć pracownikowi okresu korzystania z urlopu wychowawczego.

Pracownikowi samorządowemu do stażu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się niektóre okresy niewykonywania pracy, którymi są okresy przebywania na urlopie wychowawczym, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania stypendium w czasie stażu absolwenckiego z urzędu pracy – odbywanego na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Pierwsza nagroda przysługuje po 20 latach pracy, a kolejne co 5 lat. Jej stawka wzrasta co 5 lat, a więc im dłuższy okres zatrudnienia, tym nagroda jest wyższa. Nagroda jubileuszowa przysługuje w wysokości:

  • 75% wynagrodzenia miesięcznego – po 20 latach pracy,
  • 100% wynagrodzenia miesięcznego – po 25 latach pracy,
  • 150% wynagrodzenia miesięcznego – po 30 latach pracy,
  • 200% wynagrodzenia miesięcznego – po 35 latach pracy,
  • 300% wynagrodzenia miesięcznego – po 40 latach pracy,
  • 400% wynagrodzenia miesięcznego – po 45 latach pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028),
  • art. 38 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 645),
  • § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DzU z 2013 r. poz. 1050, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1218).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK