| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Wyłączenie z oskładkowania samochodu firmowego używanego w celach prywatnych

Wyłączenie z oskładkowania samochodu firmowego używanego w celach prywatnych

Kiedy użytkowanie samochodu firmowego w celach prywatnych można wyłączyć z oskładkowania?

Jesteśmy spółką z o.o. Nasi pracownicy użytkują samochody służbowe wyłącznie w celach służbowych. Od 1 listopada 2013 r. chcielibyśmy te samochody udostępnić pracownikom również do celów prywatnych. Pracownicy uprawnieni do korzystania z samochodu służbowego w celach prywatnych będą z tego tytułu ponosić częściową odpłatność. Zasady przyznawania tego świadczenia, a także wysokość częściowej opłaty i zasady jej opłacania zostaną określone w regulaminie wynagradzania. Czy osiągnięty z tego tytułu przychód po stronie pracownika będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne?

Wartość świadczenia polegającego na użytkowaniu samochodu służbowego w celach prywatnych, przysługującego na zasadach wskazanych w pytaniu, należy wyłączyć z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

W podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się korzyści materialnych wynikających z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub z przepisów o wynagradzaniu, polegających na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz polegających na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Oznacza to, że korzyść materialna nie powoduje obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli jest przyznana pracownikowi na mocy postanowień obowiązującego u pracodawcy układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu i pracownik ponosi część kosztów zakupionej przez pracodawcę usługi. A zatem udostępnienie pracownikom służbowego samochodu do prywatnego wykorzystania, za częściową odpłatnością, nie jest świadczeniem, którego wartość należy uwzględnić w podstawie do oskładkowania. Potwierdza to interpretacja indywidualna ZUS z 12 lipca 2013 r. (znak: WPI 200000/451/886/2013).

Podstawa prawna:

  • w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr 161, poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 127, poz. 860

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »