| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Świadczenia bhp dla zleceniobiorców

Świadczenia bhp dla zleceniobiorców

Świadczenia bhp przysługują osobom zatrudnionym u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Czy są one przeznaczone również dla zleceniobiorców?

Zatrudniamy część osób na umowy zlecenia. Pracują oni w siedzibie naszej spółki przy pracach fizycznych. Czy również zleceniobiorcom przysługują wszystkie świadczenia bhp, takie jak np. odzież ochronna czy posiłki regenerujące?

Tak. Pracodawca również w przypadku osób zatrudnionych na umowę zlecenia ma obowiązek zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym dostarczenia odzieży ochronnej czy posiłków regenerujących.

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z ochroną zdrowia i życia również osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracodawcy muszą zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (art. 304 Kodeksu pracy). Od rodzaju wykonywanej przez nich pracy zależy jednak, jakiego rodzaju świadczenia bhp trzeba zapewnić zleceniobiorcom. Jeśli rodzaj wykonywanej pracy i stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy (ryzyko wypadku przy pracy, występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych) wskazuje na celowość dopuszczenia do pracy wyłącznie osób posiadających odzież ochronną, zleceniodawca powinien ją zapewnić. Państwa zleceniobiorcy wykonują prace fizyczne, zatem zapewnienie im odzieży roboczej będzie uzasadnione. Tak samo, jeżeli rodzaj i charakter pracy uzasadniają zapewnienie posiłków regenerujących, trzeba je zapewnić zleceniobiorcom.

Ponadto pracodawcy są zobowiązani do przydzielenia niezbędnej odzieży roboczej i środków ochrony osobistej osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których ich własna odzież może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na bezpieczeństwo wykonywanych prac lub czynności (art. 3044 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 207 § 2, art. 304, art. 3044 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »