| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Upływ terminowej umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego

Upływ terminowej umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego


Co oznacza upływ terminowej umowy o pracę podczas urlopu macierzyńskiego?

Pracownica urodziła dziecko 19 lipca 2013 r., umowę o pracę na czas określony ma zawartą do 30 września 2013 r. Czy umowa o pracę wygaśnie z dniem jej zakończenia, mimo że pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim i pobiera zasiłek macierzyński? Czy po rozwiązaniu umowy obowiązki wypłaty świadczeń przejmuje ZUS?

Tak, umowa o pracę z pracownicą rozwiąże się z upływem okresu, na jaki została zawarta, tj. 30 września 2013 r. jeżeli nie chcą jej Państwo przedłużyć. Zasiłek macierzyński będzie należny byłej pracownicy za okres po ustaniu zatrudnienia. Wypłatę tego zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego po ustaniu zatrudnienia przejmie ZUS.

Rekomendowany produkt: Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia (książka)

W tej sytuacji umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiąże się z upływem okresu, na jaki została zawarta, tj. 30 września 2013 r. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku przedłużania pracownicy umowy o pracę do zakończenia okresu pobierania przez nią zasiłku macierzyńskiego. Obowiązek przedłużenia umowy istnieje jedynie do dnia porodu, który już nastąpił.

Ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, przysługuje zasiłek macierzyński. Państwa pracownica spełniła ten warunek – urodziła dziecko w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy o pracę, chociaż część okresu wypłaty należnego zasiłku przypada już po ustaniu zatrudnienia. W takim przypadku zasiłek jest wypłacany nie tylko w czasie trwania ubezpieczenia, ale także po jego ustaniu. Po rozwiązaniu stosunku pracy i po ustaniu ubezpieczenia chorobowego zasiłek będzie wypłacał oddział ZUS na podstawie dokumentacji przekazanej przez byłego pracodawcę osoby uprawnionej do uzyskania świadczenia. Zasiłek macierzyński przysługuje Państwa pracownicy przez czas odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawa prawna:

  • art. 30 § 1 pkt 4, art. 177 § 3 i 31, art. 1791, art. 1821 § 1–4, art. 1821a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028),

  • art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2010 r. nr 77 poz. 512, ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 966).

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 14.01.2016

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK