| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego

Kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego

Czy możliwa jest kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę, który jako płatnik wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy?

Jeden z naszych pracowników przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jako płatnik wypłacamy zasiłek chorobowy. Podejrzewamy, że w tym czasie podwładny wykonuje inną pracę. Czy możemy skontrolować prawidłowość wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego?

Tak, pracodawca, który jest płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia społecznego, może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika.

Prawidłowość wykorzystywania zwolnień od pracy przez pracowników zgodnie z ich celem podlega kontroli przez pracodawców oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdzenie to polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy:

  • nie wykonuje pracy zarobkowej,
  • nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

Jeżeli kontrolę przeprowadza pracodawca, który chce sprawdzić prawidłowość wykorzystywania zwolnień, wystawia imienne upoważnienie osobie, która ma przeprowadzić kontrolę. Upoważnienie uprawnia do wykonywania kontroli w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej.

W przypadku stwierdzenia przez kontrolujących, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, sporządzany jest protokół, w którym podaje się, na czym polegały te nieprawidłowości. Z treścią protokołu należy zapoznać pracownika w celu wniesienia przez niego uwag.

Jeżeli powstaną wątpliwości, czy rzeczywiście zwolnienie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem, właściwym organem do ich rozstrzygnięcia jest jednostka ZUS. Jednostka ta korzysta w miarę potrzeby z opinii lekarza leczącego i wydaje – w razie sporu – decyzję, od której pracownikowi przysługuje odwołanie do sądu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2010 Nr 77, poz. 512, ost. zm. Dz.U. z 2012, poz. 622)
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743)

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 09.10.2014

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK